| agent0010 a întrebat:

Am o problema cu compiuterul cand dau sa-l pornesc se aprinde si nu se deschide mausul da un palpait cand il pornesc si ramane stin si bipaie de 2 ori.Ce poate sa aiba?laughing

Răspuns Câştigător
| Claudiu1905 a răspuns:

Eu am avut unul ale carui ultime cuvinte au fost doua bipuri, altfel fiecare producator are propriul cod de bipuri, e greu de descalcit. Ce stim sigur e ca daca ar fi defect HDD.ul sau placa video computerul ar face un singur bip, ca de fiecare data cand porneste, sau nici unul si nu ar merge, nu se dau bipuri pentru periferice. Problema e ori la RAM, daca ai noroc, ori e dusa placa de baza. Daca ar fi defect procesorul ai apasa butonul start degeba, nu s-ar misca sau aprinde nimic

5 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

"compiuterul"?

| Țoglă a răspuns:

Placa de bază te anunță că ceva nu-i în regulă.

| Claudiu1905 a răspuns:

Cand bipaie de 2 ori e grav, inseamna ca ceva s-a ars, ce sa fie, ce sa fie, ah! e placa de baza (ca altceva n-are ce) Deci inroleaza-te in armata la transmisionisti (stii tu, bipurile, ai deja experienta) si o sa-ti dea ei Counter Strike ca de la computer slabe sperante peace sign

| agent0010 explică (pentru Claudiu1905):

O facut si 3 bipuri

| agent0010 explică (pentru Claudiu1905):

Am schimbat rami si merge Da totusi mersi

| Claudiu1905 a răspuns (pentru agent0010):

Eu am avut unul ale carui ultime cuvinte au fost doua bipuri, altfel fiecare producator are propriul cod de bipuri, e greu de descalcit. Ce stim sigur e ca daca ar fi defect HDD.ul sau placa video computerul ar face un singur bip, ca de fiecare data cand porneste, sau nici unul si nu ar merge, nu se dau bipuri pentru periferice. Problema e ori la RAM, daca ai noroc, ori e dusa placa de baza. Daca ar fi defect procesorul ai apasa butonul start degeba, nu s-ar misca sau aprinde nimic