| AlexAttac a întrebat:

Salut TPU,

Am o problema cu dvd-rw-ul, am instalat Windows 8.1, iar acum nu mai imi merge, se deschide acel sertaras in care pun cd/dvd-urile, dar nu le citeste, nici iconita nu apare in This PC (My computer), iar in Device Manager, la fel, nu-mi apare.

Ce ar trebui sa fac?

M-am gandit ca trebuie instalat driverul, dar nici nu stiu ce model este, dar driverul cum se instaleaza?

4 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Cand bagi dvd/cd incearca sa-l citeasca? sau nici macar nu-l invurte?

| AlexAttac explică (pentru CinevaNou):

Il invarte putin, dar nu-l citeste, iar cum am mai spus, sistemul nu il recunozste...

| CinevaNou a răspuns (pentru AlexAttac):

Am patit si eu asta la un dvdrom in windows vista, e probabil sa se rezolve la fel si in cazul tau.
http://www.tomshardware.co.uk/forum/255337-32-upper-lower-filters
Ai grija ca sunt multe key-uri asemanatoare, sa intri doar in cel mentionat({4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}).

| Hitman4iQ a răspuns:

Cel mai posibil este oprit. verifica cablurile ce fac legatura dintre DWD si placa principala, pentru detalii Skype: You_Crayzy-Boy