| Nycku1999 a întrebat:

Am o problema cu PC-ul meu, cand vreau sa bootez de pe un stick bootabil nu pot sa pun a doua optiune HDD-ul nu mi-o arata.Merge numai cu DVD-ul. Aveti solutii?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Mă, tu la Boot priority trebuie să pui stickul primul şi să salvezi setările. Dacă la restart nu-ţi apare opţiunea aia cu press any key to boot from usb şi stickul e făcut corect, atunci nu ştiu care poate fi problema.

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu-ţi arată ce? HDD-ul sau USB-ul? Dacă nu ţi-arată stickul, stinge PC-ul cu totul, bagă stickul cu el stins şi aprinde-l după care intră în Bios. Acum ar trebui să-ţi apară în listă. Dacă tot nu apare înseamnă că placa de baza nu suportă instalarea de pe stick.

| Nycku1999 explică (pentru Gizăz):

Deci eu in Bios am 2 chestii la categoria boot : 1.Boot Priority Options
2.Hard Disk Drives. Eh acolo la 2 imi apare stick-ul si HDD-ul, daca selectez HDD primul o sa-mi apara HDD-ul in lista de la 1, daca selectez stick-ul primul si HDD-ul al doilea la 1 nu o sa-mi mai apara HDD-ul dar imi apare stick-ul, si nu merge.

| Gizăz a răspuns (pentru Nycku1999):

Dacă-ţi vede stickul ca hard disk, înseamnă că nu l-ai făcut bootabil cum trebuie.

| Nycku1999 explică (pentru Gizăz):

Am incercat cu orice program posibil de facut USB, ai tu altul in afara de cel de la Microsoft, Rufus, UUI? Sau macar spune-mi cum il fac corect.

| Gizăz a răspuns (pentru Nycku1999):

Păi vezi întâi cum ţi-l vede în My Computer. Dacă e făcut bine trebuie să ţi-l citească precum o unitate optică, cum e şi DVD ROM-ul şi să-ţi apară iconiţa cu WIndows în dreptul lui. Dacă ţipl vede ca hard disk, înseamnă că nu e bine. Eu tot cu Rufus îl fac. Nu am avut niciodată probleme.

| Nycku1999 explică (pentru Gizăz):

Mi-l vede NTFS cu iconita Windows in dreptul lui, presupun ca placa de baza nu suporta.Ai ceva o adresa de facebook, te pricepi poate o sa mai am nevoie de ajutorul tau big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nycku1999):

Nu duci HDD-ul pe al doilea loc, ci stickul e rpimul loc.Nu trebuie s faci calculul cum ca daca duci hdd-ul pe al doilea loc trebuie sa ramana stick-ul pe primul.In allta ordine de idei, poate nu e dat pe enable stickul sa booteze din el.In cazul asta apesi tasta otrivita oentru a intra in meniu.Pe acolo pe indeva(spun asa ca nu stiu cum arata biosul ta) trebuie sa ai scris undeva stickul si daca e disable il dai pe enablle. Posibil de-aia nu iti booteza din stick, pentru ca e dezctivata bootarea din stick.

| Gizăz a răspuns (pentru Nycku1999):

Mă, tu la Boot priority trebuie să pui stickul primul şi să salvezi setările. Dacă la restart nu-ţi apare opţiunea aia cu press any key to boot from usb şi stickul e făcut corect, atunci nu ştiu care poate fi problema.

| DataSoft a răspuns:

In bios ai intrat ca sa setezi USB-ul primul in loc de dvd pentru boot?