| ciprian1999 a întrebat:

Am o problema foarte mare, am un calculator gaming care a mers foarte bine cu sursa veche. Acum mi-am cumparat o sursa noua de 500 W si a mers o singura zi.a 2a zi cand l-am deschis ma baga automat in bios ( de fiecare data ). Cel mai bun raspuns va primi funda. Multumesc mult.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In BIOS te poate baga daca:
1- bateria ceasului (si BIOS-ului) este descarcata
2. S-a facut o modificare majora la elementele inscrise in BIOS:
- Hard Disk-ul a fost schimbat sau nu functioneaza
- Se detecteaza marime/tip diferit de memorie RAM sau procesor ca inainte
- Nu se detecteaza sau s-a schimbat careva periferic folosit anterior (unitatea de DVD, Floppy disk, etc)
- alimentarea sau temperatura de lucru este necorespunzatoare

In toate cazurile se afiseaza intai si motivul pentru care te baga in BIOS, dupa o tasta apasata.

| octav005 a răspuns:

Posibil ca sursa de 500w sa fie doar scris pe foaie. sa nu fie 500w reali. si sa fie mult mai putin.

| Arthiom a răspuns:

Ce putere avea sursa de dinaintea asteia de 500W?
Nu prea ai ce sa strici ca sa te bage in bios daca schimbi sursa, doar daca ai "busit" ceva pe placa de baza.

| MarianM009 a răspuns:

De cat era sursa cea veche?