| donLuci a întrebat:

am o problema la calculator cu sunetul [nu se aude]
am niste boxe cam vechi altech lasing 120i
nu gasesc pe nicaieri cum le instalez
boxele sunt pe placa de baza
va rog frumos sa ma ajutati
multumesc anticipat

10 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Testeaza boxele pe un alt pc, ca sa te asiguri ca nu ai defectiuni interne sau pe cabluri. Daca ele functioneaza corespunzator, inseamna ca e o problema din soft, adica driverele de sunet, pe care le gasesti pe site-ul oficial al producatorului placii de baza. De acolo instalezi versiunea compatibila cu sistemul tau de operare si nu are cum sa nu functioneze (decat daca la mijloc sunt alte probleme fizice).

| halogen001 a răspuns:

Boxele sunt acestea?
http://www.bhphotovideo.com/......puter.html

E prima data cand le folosesti?
Ai mai folosit aceste boxe si au mers?
Ce inseamna "boxele sunt pe placa de baza"? - sunt incluse in carcasa calculatorului?

In mod normal boxele sunt 2 la numar, au un amplificator inclus, un cablu de alimentare la retea sau un adaptor, un cablu cu mufa jack de 3.5mm care se introduce in iesirea audio a placii de sunet (integrata in placa de baza sau separata).
Deci ca sa mearga, boxele trebuie conectate la reteaua de curent prin adaptor, iar semnalul din calculator de la placa de sunet sa fie preluat de cablul boxelor care e prevazut cu mufa jack de 3, 5 mm. Placa de sunet din calculator ( care poate fi separata sau integrata in placa de baza), trebuie sa aiba driverele instalate in windows ca sa fie in stare de functionare. Cablul cu mufa jack de 3.5 mm de la boxe trebuie introdus in mufa de iesire semnal audio din placa de sunet. Boxele trebuie pornite de la butonul pornit/oprit, butonul de volum al boxelor trebuie dat la volum mai mare.

| donLuci explică (pentru halogen001):

Da astea sunt si l-eam mai folosit la un alt pc si la telefon si functioneaza pefect toate driverele sunt instalate
eu tot creed k trebuie sa instalez boxele dar nu am gasit nimic ma poti ajuta?

| halogen001 a răspuns (pentru donLuci):

Daca boxele merg, atunci placa de sunet din calculator nu merge.
Depinde ce windows ai, daca driverele sunt instalate si daca placa de sunet merge.
Trebuie verificate pe rand - instalarea driverelor, configurarea placii de sunet - pe care mufa iese semnal
Daca nu merge placa de sunet din calculator, atunci iti trebuie o placa de sunet interna pe pci sau externa pe usb

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Daca boxele au mers la alt pc si la telefon, acolo ai vazut ca nu a trebiut sa instalezi nimic, numai ai pus boxele si au mers.
Deci ca sa mearga boxele, calculatorul trebuie sa mearga, mai exact, placa de sunet trebuie sa dea semnal audio pe mufa jack de 3.5 mm

| donLuci explică (pentru halogen001):

Si cum aflu cat semal audio da?

| halogen001 a răspuns (pentru donLuci):

Daca boxele merg la alte aparate, la alt calculator, la telefon, inseamna ca sunt bune si la un semnal normal din calculator sau din telefon merg bine. Daca la calculatorul asta nu merg, inseamna ca placa de sunet din calculator nu da semnal audio si de asta nu merg boxele.
Placa de sunet nu da semnal daca daca:
1- nu e pornita din BIOS sau
2- nu are driverele instalate in windows sau
3- daca nu e configurata in windows pentru a fi folosita
4- daca e stricata
Daca placa de sunet din placa de baza e gasita in windows si are driverele instalate inseamna ca e pornita din BIOS.
Apoi daca in windows placa de sunet e trecuta la dispozitivele folosite pentru redarea sunetului si totusi nu se aude, inseamna ca e stricata si nu mai da semnal audio si atunci trebuie folosita o alta placa de sunet de genul:
http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/somic/senicc-g-11-black/

http://www.cel.ro/placi-de-sunet/placa-de-sunet-logilink-7.1-ua0078-usb-l/
pe USB sau una pe PCI
http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/4world/05363-4-canale/

http://www.cel.ro/placi-de-sunet/placa-de-sunet-logilink-5.1-pc0027b-pci-l/

Eu folosesc o placa de sunet pe USB
http://www.cel.ro/placi-de-sunet/placa-de-sunet-hama-7.1-surround-usb-l/
( cea din placa de baza merge bine dar are un zgomot mic de la sursa de alimentare pe care nu-l pot scoate)
Placa de sunet USB pe care o folosesc eu e buna dar nu se gasesc drivere bune pentru windows 7 si 8.1

Daca placa de sunet din placa de baza nu merge si iti cumperi o placa de sunet, trebuie sa te asiguri ca ai drivere pentru windows-ul pe care il folosesti.

| RaduTN a răspuns:

Testeză boxele pe un alt calculator să vezi dacă sunt stricate sau nu, dacă sunt le arunci la gunoi dacă nu sunt te duci pe google scrii '' altech lasing 120i driver '' si instalezi driverul lor.

| CMV1994 a răspuns:

Driverul de sunet este instalat? Verifica boxele sa nu fie prajit etajul final!

| Luca_Robert_1999 a răspuns:

Poate nu ai driverele de sunet instalate