| RadXx a întrebat:

am o problema la care nu îmi dau seama ce se întâmpla.Deci,am cumpărat de curând motherboard Dq67SW,i3 - 2100Sandy-Bridge socket 1155, Rami zeppelin 8gb 1333mhz.
Am următoarea problema:Am montat motherboard-ul, procesorul și ramii, am făcut conexiunea la fire corect și apoi l-am pornit normal.A început sa bipaie de 3 ori cu ecranul negru la pornire, după nici 10 secunde sau mai mult s-a restartat si asa îmi face si acum.Nu am mai avut pe cineva care sa ii se fii întâmplat asta dar stiu ca, componentele merg sunt bune si compatibile.Îmi puteți da niste soluții sau sa ma ajutați referitor la problema va rog? chiar nu mi sa mai întâmplat si nu stiu ce sa ii fac.

11 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Incearca si cu alte memorii, posibil sa nu fie compatibile cu placa ta de baza.

Verifica si pinii de la procesor sa nu fi indoit vreunu' cand ai montat procesorul.

| RadXx explică (pentru Intruder19):

Am verificat, procesorul e ok, si ramii sunt compatibili.

| Intruder19 a răspuns (pentru RadXx):

Incearca sa pornesti cu placa de baza montata pe masa, poate ai un scurt in carcasa si din cauza asta nu porneste.

| RadXx explică (pentru Intruder19):

Am găsit problema... sad deci nu cred, s-au indoit câțiva pini de la procesor :'(

| Intruder19 a răspuns (pentru RadXx):

Daca ai o mana ferma si nu iti tremura incearca sa indrepti pinii cu un ac foarte subtire.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://blog.dito.ro/articole/bip-bip-biip-pc/
Vezi ca este o lista de bip-uri functie de BIOS. Ai schimbat locul memoriei RAM? Eu am UEFI si la problema cu memoria RAM mi-a bip-ait de mai multe ori la rand. Noroc ca a fost doar miscata de la loc.

| RadXx explică (pentru Salontanul):

Da,am schimbat slotul memoriei, nu cred sa fie de la ea fiindca este comandata nici de o zi, si din cate am citit e compatibilă cu placa de baza, dar nu bip-urile ar fi problema după părerea mea, ci faptul ca porneste si se stinge după un anumit timp scurt.DE MENTIONAT:Am scos ramii si i-am pus la loc si nu a mai bipait dar tot persista eroarea cu auto-restartul sa zic asa, bipaie doar când scot cablul de alimentare si verific daca totul este conectat corespunzator

| Salontanul a răspuns (pentru RadXx):

Atunci poate fi Windowsul. Ar fi bine sa inceci cu alt DVD sau sa te obisnuiesti sa instalezi Windowsul de pe stick. Nu da erori decat rar.

| AlexDFY a răspuns:

Bipaitul ala e specific ramilor, au o problema, scoate i si pune i iar, ai doar o placuta sau 2?

| RadXx explică (pentru AlexDFY):

O plăcută de 8gb

| RadXx explică (pentru AlexDFY):

Am scos ramii si i-am pus la loc, dar tot merge câteva secunde după care se oprește si se pornește iarasi