| CosminSM a întrebat:

Am o sursa Raidmax 500 W cu 2 fan. Uite asta.http://olx.ro/......4lDdE.html

Configuratia mea: Placa de baza: Gigabyte Ga-ep43-ud3l
Procesor: Core 2 Duo E8400 oc 3.6 ghz
Placa video : GTX 560
Ram: 6 gb ddr2
HDD :250 gb Hitachi
Cooler cpu :cooler master vortez 752

As vrea sa-mi bag un procesor core 2 quad, un cooler artic cooling freezer 7 si un alt hdd. Oare poate duce sursa?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am gasit asta: http://ark.intel.com/......00-MHz-FSB
Consuma 105 W.
Placa video consuma pana la 170 W. Pe sursa scrie ca da 480 W. E o minciuna aia cu 500 W. Daca faci socoteala ca o sursa certificata da 80-85% asta nu da mai mult de 70%. Deci inseamna ca da circa 360 W. Daca mai pui la socoteala si faptul ca placa de baza, HDD-ul si memoria mai consuma si ea. Cand scrii un CD-DVD consuma si DVD-RW. E greu! Zic sa-ti iei si o sursa certificata.

| CosminSM explică (pentru Salontanul):

Dar eu, il vreau pe asta.http://ark.intel.com/......33-MHz-FSB

Dar un hdd de 320 gb sau 500 gb, consuma mult?

| Salontanul a răspuns (pentru CosminSM):

Nu mult dar se aduna. Consuma circa 3, 6 (in idle) - 6 W (in functionare).
Procesorul tau consuma maxim 95 W (deci se mai reduce din consum). Nu stiu cat consuma placa de baza, DVD-RW si memoriile.

| CosminSM explică (pentru Salontanul):

Dar niste ventilatoare suplimentare? Am adaugat 2.

| Salontanul a răspuns (pentru CosminSM):

Scrie pe ele. Nu pot sa stiu ce marca si modele ai.

| CosminSM explică (pentru Salontanul):

Dar zic asa in general.

| Salontanul a răspuns (pentru CosminSM):

1-5 W depinzand de turatie.

7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Duce. din ce am vazut, cel mai mult un quad are in jur de 105W consum
gtx-ul cam 130W maxim
hdd-urile si coolerul nu prea au importanta, au consum mic. de ex la cel care il ai acum are 3W iar cel care il vrei 2, 9W