| YoChriss a întrebat:

Am pornit PC-ul, a aparut imaginea de la placa de baza si Windows-ul a inceput sa verifice partitia C. Dupa ce a terminat s-a restartat pc-ul si a intrat normal in Windows. Este ceva normal? Nu mi s-a mai intamplat pana acum.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Da, este normal. Fie ca i-ai cerut tu o verificare, fie ca a dat peste un sector defect.

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Asta se întâmpla când nu se închide Windows-ul corect.Deci lasă utilitarul să-și facă treaba.Succes

| KodrutZ a răspuns:

L-ai inchis normal sau si-a luat shut down de capul lui/pana de curent? Cind nu e inchis cum trebuie face verificarea aia, nu o face de capul lui.

| YoChriss explică (pentru KodrutZ):

L-am inchis normal. Cred ca problema vine din cauza ca hard-ul uneori ramane blana, numai face nimic, numai booteaza Windows-ul si uneori imi mai da dupa 2 minute de imaginea placii de baza 3rd Hard Disk Slave Error (nu stiu ce inseamna). Alteori imi spune dupa restart ca este o problema din cauza "a recent hardware installation'' cam asa si imi recomanda sa pun CD-ul cu windows si sa dau Repair my Computer. (mi-am pus o placa video recent) Neavand CD cu windows l-am lasat asa. El si-a dat un CHKDSK automat. Daca vrei pot sa pun niste poze.

| KodrutZ a răspuns (pentru YoChriss):

"Uneori" si nu te-ai gindit sa rezolvi problema? Posibil sa fie hardul cu probleme, dar si mai probabil sa fie probleme cu cablul de date/alimentarea. Ce configuratie ai? Ma intereseaza in special procesor, placa video, sursa.

| YoChriss explică (pentru KodrutZ):

Bugetul nu-mi permite.
Procesor: Intel Pentium Dual Core 2. 5ghz E5200;
GPU: Nvidia GT730 Gigabyte 2gb DDR3;
Sursa: ceva ATX, 300-350W nu stiu sigur;
HDD: 160GB, Wester Digital;
Placa de baza: ASUS P5KPL/1600.
Acum licare becul de la hard, sta normal.

| KodrutZ a răspuns (pentru YoChriss):

BUgetul nu iti permite un cablu nenorocit? E vreo 4-5 RON un cablu de date. Daca e "ceva ATX" si cu siguranta are cel putin 5 ani, vezi sa nu ramii fara cam toate componentele.

| YoChriss explică (pentru KodrutZ):

Sa fie doar un cablu de vina? Sursa are 6 ani. O sa schimb sursa cand pot.

| K0sti a răspuns (pentru YoChriss):

Schimba hardul, nu cablu, ala e de vina! Si salveaza datele de pe el, ca ramai fara ele!
Ia si citeste: http://www.epasystems.ro/tehnologia-smart-hard-disk/

| KodrutZ a răspuns (pentru YoChriss):

Verifica parametrii SMART ai hardului si vezi care e treaba. Dupa aia mai discutam. Daca ai multe ATA Communication Error sau ceva similar, atunci e cablul. Baga un screenshot aici din AIDA64 sa vedem si sa iti zicem noi. Ceva in genul asta - http://blog.itforum-saar.de/wp-content/uploads/2011/08/aida64-smart.png

| jmecheriepefelie a răspuns:

Da, nu e nimic in neregula cu pc-ul tau happy