| Cozma21 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Cum este mai indicat sa imi partitionez hard-ul pe un pc? Pe o singura partitie sau 2 una pentru windows si cealalta pentru restul programelor?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E fac in general (Windows 7) o partitie de 45 Gb pentru Windows si restul il impart in 2 partitii. Pe una pun lucrurile downloadate (nu downloadez si nu pun jocuri pe partitia C:\) si pe una pun pe cele ce le-am incercat, editat, etc si vreau sa le pastrez pana la scrirea pe DVD.

| gelu1970 a răspuns:

E bine sa ai o partitie unde sa salvezi date ce te intereseaza sa nu le pierzi in cazul in care ai vreo problema cu pc. eu un sunt pentru a face partitii in hdd-uri de capacítate mica. sa intelegi ca partitia C unde instalezi Windows, cu cat e mai mica, cu atat mai iute vei avea probleme in functionarea fluida a so.
si de regula, poze, clipuri de video, documente, tot ce vrei sa pastrezi un se pastreaza intr-un pc.