| Barbosu_Razvan_1990 a întrebat:

am si eu o intrebare foarte importanta le gata de viitorul meu iphone 6 si dau funda. Il iau codat pe reteaua 3 Irlanda si as vrea sa imi spuneti cat coasta decodarea definitiva. In alta ordine de idei vreau sa stiu daca merita sa folosesc un r-sim ca sa il deblochez. R-sim-ul poate sa micsoreze din puterea semnalului care ar prinde-o in mod normal? Dar alte functi strica?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Depinde cum este vandut telelfonul, daca mai este sub contract nul poate nimeni sa-l deblocheze definitiv cum spui tu.Deblocare aia se numeste factory unlock deci este facuta de Apple si Apple nu deblocheaza nici un telefon fara acordul companiei care la cumparat de la ei, indiferent ceai face sa ai spune tu.Si cu simuri ce spui tu pai aia nu-i decodare definitiva, aia e decodare ilegala, iar in cazul in care te va pune aghiuta sa updatezi sistemu de operare poc ai terminato cu acel telefon, il arunci, nul mai poti folosi nici ca sa asculti muzica.Nu ca nai putea sa-l faci, dar un iphone decodat ilegal si care apoi i se updateaza sistemul ala se va coda la loc asta odata plus de asta nul vei mai putea reactiva tu.Va trebuie sa dai bani buni, poate cine stie citi juma de telefon sa til rezolve careva.Deci decodarea definitiva se face doar daca telefonul nu are belele, adica nu mai este sub contract in cazul in care s-a facut contract cand a fost cumparat. Poate sa iti spuna cineva orice poveste adevarul asta este.Decodarea aia definitiva o face Apple sau o solicita cumparatorul, poti solicita si tu daca stii cum si unde, dar la fel telefonul nu trebuie sa aiba belele.De cele mai multe ori Apple cere ca solicitarea sa vie din partea cumparatorului.Asta e protectie pentru cei care cumpara telefoane pentru firmele de telefonie, ca altfel toti lear trage teapa ar lua telefoane si hai pa nu-ti mai platesc nimic.Asa fac multi si apoi le vind altora care nu se pricep si uite asa iau teapa oamenii.Deci daca il decodezi si cu rsim ce spui tu nu se strica nimic si nu este afectat nimic la telefon, singura chestie este ca ramai pe sistemul de operare existent, nu mai poti updata.Cam asa stau lucrurile.Deci nu te apuca sa cumperi ceva daca nu ai informatii despre acel telefon, daca mai este sau nu sub contract, daca este pe lista neagra cum zic unia pe ebay.Intra pe ebay si vezi si tu ce spun cei care decodeaza iphoane.Un sfat ti-as da si anume sa cumperi iphone de pe ebay america, aia vaind deja decodate sau daca este un iphone codat acolo il poti decoda f ieftin sil poti folosi in afara SUA doar.Bafta oricum

2 răspunsuri:
| Cancerigen a răspuns:

Salut,

Cam 150 RON te costa decodarea definitiva. Nu merita R-sim, doar in cazul in care decodarea trecea de 200-300 RON. Bafta!

| GeorgeGabriel66 a răspuns:

E scump oricum.