| adyiSAMP a întrebat:

am si eu o intrebare vreau sa imi schimb placa video e pci expres 256, si as vrea unu mai mare chiar mai mare de 1gb poate 1, 5 - 2 gb am gasit ceva pe net dar nu stiu exact unii spuneau ca trebuie sa am si sursa compatibila pentru asa ceva... si daca e sa imi iau una de unde stiu ce ddr am eu la pc happy si trebuie sa schimb si sursa mersi dau funda.

P.S Si conteaza daca eu am acum ATI SI ceea care vreau sa o cumpar e ASUS?

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Desfa carcasa si vezi exact ce putere are sursa si ce producator este.
De asemenea, ce procesor ai(model precis), si cat ram?

| adyiSAMP explică (pentru sltlp):

Uite asta scrie pe sursa e de 210W... din cate am vazut

[URL=http://imageshack.com/......IMG][/URL]

http://postimg.org/image/bn6pk0x7v/

Rami am 4 de 500mb adica 4*500 = 2gb si sunt SAMSUNG

iar placa video este : ATI Radeon HD 2600 PRO :)

| sltlp a răspuns (pentru adyiSAMP):

O sa ai nevoie de sursa. Ce procesor ai, ca tot nu ai zis. Si ce buget?

| adyiSAMP explică (pentru sltlp):

Procesor dual core 2.5 si sursa am aflat e de 400... am fost la un magazin si mi-a spus ca nu eram sigur care din alea e puterea. happy rami 2 gb si bugetu. am gasit una la 270... deci pana in 300 sa fie happy P.S am gasit aiai la 270 de 2 gb la 128 bite

| sltlp a răspuns (pentru adyiSAMP):

Http://bit.ly/1okFouE. Mai bine 1 gb dar gddr5!

| DuDDy24 a răspuns:

Spune-mi exact ce buget ai si ce componente mai ai prin pc(procesor, ram, sursa) pentru ca nu are rost sa iti iei o placa video buna daca esti limitat de procesor sau ramwinking
Capacitatea memoriei unei placi video nu este relevanta direct la performanţa ei astfel incat placi de 512 sunt mai bune ca altele de 2gb, de ex hd4850 512mb vs gt630 2gbwinking
Astelt raspuns si te ajut cu placerewinking

| adyiSAMP explică (pentru DuDDy24):

Pao surs nu stiu cum pot afla detalii despre ea dar procesorul este : dual core 2.5 rami 2 gb happy

| adyiSAMP explică (pentru adyiSAMP):

Pai sursa* (scuze am pus de pe tel si corecteaza el singur) ceea care am gasit-o eu este la 270 lei ( Placa video Asus NVIDIA GeForce GT 630, 2048MB, DDR3, 128bit, HDMI, DVI, VGA, Dust-Proof Fan ) dar mai am o problema nu stiu ce ddr am la placa video oare conteaza?

| DuDDy24 a răspuns (pentru adyiSAMP):

Placa asta video degeaba are 2 gb ca nu stie sa ii foloseascahee hee
Eu am o sugestie mai bunabig grin cauta pe pcgarage gt640 1gb(sunt pe telefon si nu stau sa caut acum ca sa iti dau linkbig grin), era 240 lei si e mult mai buna ca placa video de care zici tu, peste 40%
Daca ai o sursa de peste 300w(daca e de calitate) sau de este 666400w(chinezarie) nu o sa ai nicio probelmawinking
Nu conteaza ce ddr ai la ram si ce ddr ai la placa video, pentru ca astea sunt 2 memorii diferite si fiecare are un rol diferit de al celeilaltewinking

| DuDDy24 a răspuns (pentru DuDDy24):

Acolo era 400w, scuzebig grin...sunt pe telefon si mai intampin la tastare