| Comandocip a întrebat:

Salut TPU
Am si eu o mare dilema..tot incerc sa ma conectez la net wi fi dar nu merge si imi da mereu aceste erori:
wireless network connection doesnt have a valid ip configuration
problem with wireless adapter or acces point..imi poate spune cineva va rog ce pot face sa rezolv aceste probleme?

6 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

Ti-ai configurat routerul? (daca nu fa asta: https://www.youtube.com/watch?v=nLaA42SsrUA ) Daca da, atunci reset routerului.

Dar inainte de a face asta ai putea sa intri in cmd si sa scrii comanda asta ipconfig/release si sa apesi enter, apoi scrii comanda asta ipconfig/renew si apesi enter. Va dura o vreme, tu doar asteapta pana te notifica ca e terminat procesul. Dupa dai un restart la PC si vezi daca-ti functioneaza.

Ai mai putea intra si pe pagina routerului si sa incerci sa schimbi SSID-ul si parola.

Sau uite inca o ultima optiune, tot prin command prompt: pur si simplu scrii toate comenzile de mai jos una dupa alta, apasand enter dupa scrierea fiecaruia:

netsh winsock reset catalog
netsh int ipv4 reset reset.log
netsh int ipv6 reset reset.log

apoi restart la PC / laptop si vezi daca-ti functioneaza.

| Comandocip explică (pentru miTzuliK93):

M-am uitat pe videoclip.a functionat.dar asta rezolva doar prima parte//pentru a doua problema ce pot face si anume : problem with wireless adapter or acces point

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Ai macar router wireless? E configurat? Intra in setarile routerului si da-i acolo la wireless si vezi care e treaba. 192.164.0.1 e adresa de accesare.

| DavidSuperMoto a răspuns:

Nu este bine configurat, si eu am avut probleme de genu pana am chemat un "specialist".

| Fluffeh a răspuns:

Nu sunt IP'urile bune, vreo cifra schimbata cine stie..., trebuie sa fie pe undeva pe la tine, am avut si eu aceeasi problema

| Fluffeh a răspuns:

Nu sunt IP'urile bune, vreo cifra schimbata cine stie..., trebuie sa fie pe undeva pe la tine, am avut si eu aceeasi problema, dupa ce-am rezolvat-o, le-am trecut intr-un carnetel