| LauRENtZyu9112 a întrebat:

Am si eu o problema cu un PC mai vechi. Se restarteaza la anumite perioade de timp, sau la cateva secunde dupa ce il pornesc. Am luat hard-disk-ul de la el si l-am pus pe PC-ul pe care il folosesc acum, si totul e bine si frumos fara restart, deci din windows nu e, am verifiact mufe, cabluri, absolut tot, si totul pare sa fie in regula, dar nu stiu care este motivul din care se restarteaza... Orice sfat este binevenit!

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Poate se incalzeste procesorul - pasta termica uscata - se scot toate cablurile de la calculator, se scoate radiatorul, se curata cu alcool sanitar si betisoare de urechi, se intind cu un card de plastiv 2 picaturi de pasta termica pe radiator in locul unde vine procesorul, se pune radiatorul la loc. De exemplu, mi se parea ca totul e ok ca la inceput, dar cu cateva saptamani in urma din curiozitate am verificat temperatura procesorului - era 75 grade - in mod normal era intre 40 - 55 grade. 75 era la limita - am schimbat pasta si acum temperatura e perfecta. Temperatura se poate verifica in bios, cu programul placii de baza sau cu alte programe cum ar fi http://www.piriform.com/speccy
http://www.cpuid.com/downloads/hwmonitor/hwmonitor_1.27.zip

| TsonPing a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie. Ca sa vezi care a fost problema, nu am avut "Pasta" pe procesor si cum nu facea contact sau ca se incalzea prea tare mi se decupla!
Bafta!

| LauRENtZyu9112 explică (pentru TsonPing):

Am desfacut acum ceva timp, si nici nu prea era pasta pe procesor, da' nu am dat importanta, o sa verific maine.Mersi!

| CătălinKeenshi a răspuns:

Încearcă să mergi la un specialist cu unitatea centrală. Dacă nu ai experiență nu prea ai ce să-i faci. Poate se întrerupe curentul într-un anumit loc. Și totuși, dacă vezi că e vreo mufa ruptă, chiar dacă ai verificat, ar fi bine să nu îi pui bandă adezivă, și totuși folosește un pistol de lipit ceva. E mai sigur. Părerea mea. Sper că te-am ajutat. Baftă!