| βÚβÚ a întrebat:

happy Am si eu o problema legata de limba de la tastatura.Stiti ca in coltul din dreapta(jos) al ecranului ar trebui sa apara limba in care este tastatura (engleza, romana etc.) dar mie nu imi apare straight face Si vreau sa o schimb din engleza in romana.Stiti vreo combinatie de taste incat sa schimb tastatura in romana? Am incercat si Alt+Shift dar niciun rezultat sadsad Multumesc anticipat big hug )

Răspuns Câştigător
| mary123 a răspuns:

Pentru a adauga/schimba limba romana la tastatura sau a comuta intre 2 sau mai multe limbi la tastatura scrii in Start, Run comanda :"control intl. cpl" apoi faci click pe "Languages" si "Details",

Va aparea o noua fereasta cu limbile la tastatura deja instalate faci click pe add pentru a adauga o limba la tastatura, alegeti limba Romana (sau ce limba doresti sa adaugi) si la Layout alegi "US" si apesi OK, Apply, OK.

Pentru a comuta intre limbile instalate la tastatura tii apasat shift-ul din stanga si apesi alt tot din stanga, limba se mai poate schimba din language bar (click dreapta si selectezi limba cu click stanga).

[http://www.e-phorum.net/]

4 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Pai trebuie sa ai setat din control panel la keyboard language limba romana.

| Slavian a răspuns:

Eu demult nu am avut windows xp, asa ca daca nu intelegi da-mi un mesaj pe privat.
Intri in my computer -> control panel -> ceas, limba si regiune -> limba(sau tastatura) si trebuie sa-ti apara o fereastra cu servicii de text si limbi de tastatura : adaugi limba romana.
Si de acum incolo o sa-ti apara jos in coltul din dreapta.
Daca nu ai inteles da-mi un mesaj pe privat si o sa te ajut cu mare placere.
Bafta!

| iakelclaudiu a răspuns:

In control panal si la region settings ar trebui sa gasesti.

Sau click dreapta pe bara de start ->toolbars -> language bar si o sa iti apara acea fereastra de care zici ca ptoi schimba limba.

| babyangel a răspuns:

In partea dreapta a barei de start este scris "EN" si tu selectezi "RO"