| Greece2000 a întrebat:

am si eu un frigider hot point (no frost) (ariston), care merge 25 de minute cateodata 30, a mers si 1 ora si ceva iar oprit sta doar 20 de minute este normal? cum pot rezolva?

4 răspunsuri:
| Bogdy2k a răspuns:

Salut, am apelat eu la un cunoscator pentru tine, da este normal ceea ce se intampla atata timp cat in frigider nu apar asa numitii aburi. Aburi apar la o schimbare brusca de temperatura sau la o incapacitate a compresorului respectiv condensatorului de a mentine o temperatura constanta cum este si normal. Daca temperatura este constanta (sa zicem una setata de tine -2 grade Celsius) inseamna ca acesta lucreaza in parametrii normali. Timpul lui de functionare este direct legat de temperatura mediului ambiental cat si de umiditatea acestuia, frigiderul propriu-zis avand nevoie de un timp mai scurt sau mai lung pentru a-si regla temperatura interioara (-2 grade). Sper ca ai inteles, o zi placuta in continuare, daca sunt alte probleme, poti sa ne scrii tot aici.

| Raduuu95 a răspuns:

E normal sa se opreasca, nici un frigider nu merge in continuu.

| Greece2000 explică (pentru Raduuu95):

De oprit se opreste, dar uitate mai sus ce am scris merge cate 1 ora cateodata 20 de minute apoi 30 minute si sta oprit 25 acu ti se pare normal?

| Raduuu95 a răspuns (pentru Greece2000):

Fiecare frigider are o temperatura la care ramane constant. Uneori ii trebuie mai mult sa ajunga la acea temperatura, alteori mai putin. Eu cred ca este normal, daca totusi ti se pare ca ceva este in neregula, apeleaza la un cunoscator. Succes