| WindowsXPsauWindows7 a întrebat:

Am si eu un laptop model HP. El are urmatoarele specificatii:
-RAM: 2GB
-Processor: Intel(R) Core(TM) 2CPU T5500 1,66GHz (2CPUs)
-Placa Video: ATI Mobility Radeon X1600 256mb
-HDD: 112GB
Ce windows sa folosesc pentru gaming XP sau 7? 32bit sau 64 bit? de ce?
Celui mai bun raspuns ii dau funda!

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Special pentru jocuri foloseste XP daca ai si drivere de XP la el. Oricum jocurile noi care ar rula numai de la Win 7 in sus nu le poti juca cu configuratia asta. In orice alte cazuri recomand Windows 7 Home Premium 32 Bit.

| Jipa95 a răspuns:

Instaleaza-ti un sistem de operare pe 32 biti. Si ala nu-i un laptop de gamng.

| valentin75 a răspuns:

Xp / 64 biti

| Damy7856 a răspuns:

Iti recomand Windows 7 32 bit! De ce? Windows 7 ruleaza foarte multe jocuri, dar este foarte importanta alegerea de 32 bit sau 64 bit. Sti, 32 bit are capacitatea de a folosi RAM-ul maxim 3 GB RAM; 64 foloseste mai mult de 4 GB RAM.
La pc-ul tau as spune sa ai 64 bit, chiar daca ai decat 2 GB RAM, pentru ca la unele jocuri nu le vei putea rula decat pe 64 bit. Problema este ca driverele pentru pc-ul tau (mai ales placa video) trebuie sa fie compatibile cu 64 bit. Sincer, nu sunt sigur ca ai un laptop de gaming. Un laptop de gaming ar fi urmatorul:
-4 GB RAM
-Intel Core I3
-placa video GT 720
Oricum, eu zic sa stai pe 32 bit, deoarece pe 64 bit, posibil sa nu fie drivere.
Niste jocuri pe care poti sa le incerci pe laptopul tau:
Tomb Raider 2013
Counter Strike Global Offensive
Minecraft
Assassin's Creed 1, 2, poate chiar si 3
Crysis (nu sunt sigur)
Team Fortress 2
Dota 2
Farcry 1, 2 (este si Farcry 3, dar nu cred ca iti va merge bine)
Am uitat sa spun ca jocurile care sunt pe 32 bit mergsi pe 64 bit fara probleme.
Alte intrebari?