| IAmAnonim a întrebat:

Am si eu urmatoarea configuratie la o unitate veche:
procesor amd athlon 1, 7 ghz, 256 mb ram si o placa video incorporata de 64 mb.
Vreau si eu sa stiu daca pot sa instalez ubuntu linux 12.04.Si daca da. ce versiune 32 bit sau 64 bit?
Vreau ceva raspunsuri cat mai urgente!
Dau funda + vot!

Răspuns Câştigător
| Baton a răspuns:

Poti baga orice versiune de linux dar mai trebuie sa iti si mearga.eu iti recomand versiunea 10.
din moment ce intrebi de versiuni in 32 sau 64, clar nu sti la ce se refera.Procesorul pc-ului tau iti poate spune.
un 32 instalat pe un sistem 64 inseamna folosirea resurselor la jumatate, iar un 64 instalat pe un procesor de 32 inseamna blocaj total happy

3 răspunsuri:
| DyaNa1337 a răspuns:

Nu poti

| doctorandus a răspuns:

Ubuntu are probleme cu placile video Intel foarte vechi, asa ca daca nu-ti merge YouTube (Flash-ul) alege Debian in loc de Ubuntu. A, iar daca incerci Ubuntu, instaleaza Lubuntu sau Xubuntu, ca sunt mai putin pretentioase.

| raveny a răspuns:

Ubuntu nu e pretentios merge.

32bit