| anonim_4396 a întrebat:

am un calculator Pentium 4 pe DRR2 Socket 775 ce procesor imi recomandati unul Dual Core 2. 4GHz sau unul pe 3. 4Ghz

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce placa de baza ai. Nu toate placile de baza cu skt 775 suporta dual-core.

| Michiō a răspuns (pentru sltlp):

BIOSTAR
Model - P4M900-M7 FE
Am vorbit cu un prieten si o spus ca este compatibil si pot sa imi pun dual core

| K0sti a răspuns (pentru Michiō):

Pai de ce sa vorbesti cu un prieten? Tu nu ai mintea la tine? Nu stii sa cauti pe Google? Ia uite: http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=314
Ia vezi ce zice acolo? Iti recomand E8400 sau E8500! Super procesoare!

| Legend123 a răspuns (pentru Michiō):

Placa ta e pe DDR2 majoritatea jocurilor cer ddr3 mai ales cele din 2012-2014. eu zic sa mai strangi bani vinde-ti calculatorul cum este acum cu 600-700 de lei mai pui diferenta si iti iei unul bun..parerea mea eu asa as face BAFTA

| sltlp a răspuns (pentru Michiō):

Vezi ca ai la ei pe site lista cu procesoarele suportate. Ce buget ai daca vrei o recomandare?

| Michiō a răspuns (pentru sltlp):

Am 20 mil disponibil pe card

| sltlp a răspuns (pentru Michiō):

Pai cu banii aia mai bine vinzi ce ai acum si iei alta unitate. Componentele de upgrade, cand devin batrane, is destul de scumpe...

| dannyel86 a răspuns:

Legend123 are dreptate. Nu e suficient ca procesorul sa fie performant, ci intreaga configuratie sa fie organizata cu performante care sa satisfaca necesitatile tale. De aceea e bine sa apelezi la un service sau la o parere avizata, ca sa-ti spuna ce piese suporta placa ta de baza (ea ne arata ce si cati poti monta in sistem, pe site-ul producatorului). Bafta!

| Legend123 a răspuns:

Mai bine du-te la o firma speciala de calculatoare te va ajuta cu tot ce trebuie pentru ca nu se stie daca procesoarele alese de tine se potrivesc cu baza ta de date mai ales ca e si ddr2. asa ca sa iti raspund la intrebare 3.4 ghz este normal ca e mai bun decat 2.4 ghz are cu 1 ghz mai mult.dar ca sa ai un pc bun iti trebuie si o placa video buna si rami multi..parerea mea ca nu merita sa bagi bani intr-un calculator vechi..mai asteapta strange bani si cumpara-ti unul nou la 900-1000 de lei si este si bun si poti juca si jocuri mai faine pe el happy succes

| Michiō a răspuns (pentru Legend123):

Intr-adevar calculatorul este vechi dar am 4GB ram placa video PCI Express 2GB DDR2 procesorul este Intel pe 2. 4GHz dar vreau unul Dual Core pentru ca cer multe jocuri dual deci se mai merita sa investesc acest procesor sau nu?

| Legend123 a răspuns:

Placa de baza pardon nu baza de date. scuze pentru greseala

| Elvys_Lazar_1998 a răspuns:

Unul dual