| DJSpook1 a întrebat:

am un dvd care zice ca mai are spatiu liber 987mb din 4.3GB, dar nu am nimic pe el, de ce, pot face ceva ca sa-l fac inapoi la 4.3GB?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe acel DVD s-a incercat scriere in repetate randuri, in multi-sesiune, dar cine a scris nu s-a priceput.
La fiecare sesiune inceputa si terminata pe un CD multi-sesiune se scriu cateva zeci de megabaiti, care sunt tabelele de evidenta al structurii de fisiere. Pe un DVD scris in multi-sesiune se scriu chiar sute de megabaiti. Aceste tabele consuma din capacitate, cumulate, si pot ocupa parte semnificativa din capacitatea discului.
Iar, daca sesiunile nu sunt corect scrise (mai ales ultima), atunci este posibil sa nu se vada nici un material din sesiunile anterioare.
Azi, cand un CD/DVD costa cca. 1 leu nu mai merita sa riscam scrierea in multi-sesiune, fiind mare pericolul pierderii unor date importante.
Din acest motiv:
Recomand tuturor scrierea intr-o singura sesiune, inchisa si verificata dupa scriere, la viteza cea mai mica posibila.

| OldSoul a răspuns:

Este nou dvd-ul? Ca daca nu e posibil sa ai fisiere pe el date pe hidden.
Iar daca nu e nou posibil sa fie "defect" de fabrica.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Din pacate aceste firme care produc cd-dvd cu timpul au devenit din ce in ce mai multe si majoritatea fac cd-dvd de mantuiala multe dintre ele vandute direct nefunctionale. Parerea mea e ca nu ai ce sa-i faci daca de dvd din acesta vorbesti. Ar trebui sa te dai pe stickuri ca sa pui ceva pe ele

| Claudiu1905 a răspuns:

Un dvd e maxim 2 lei, pune intrebarea la amuzante oh go on