| bogdan12321132231 a întrebat:

am un gtx 970 g1 gaming si in jocuri o țin cu oc 1530mhz si 8122mhz 260gb/sec, voi în locul ia-ți face oc, menționez că cu acel oc ajunge gtx 980 variante custom cum ar fi g1 gaming sau evga acx sc, am si testat. Am pus această postare ca să facem schimb de opinii, părerea mea e că mi se pare normal să faci atâta timp cât placa nu e capabilă să mențină 60fps în ultimele jocuri apărute la cele mai înalte detalii inclusiv x8msaa, ssaax4, stiu ca nici cu oc nici fără nu am cum să ajung, dar mă mai apropii orice plus e bine venit,, asa bine daca as fi avut gtx 1080 nu i as fi facut oc, ok am 60fps cu detalii maxime o las stock, voi ce părere aveți?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa dracului AA-ul ala.

Nu ai nevoie de el.

E pentru rezolutii mici.
Nu ai placa capabila si o fortezi.

Lasa tot pe ultra fara nici un fel de AA.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Https://youtu.be/ACB1hnCT3G8 de regulă joc cu txaa x4, nu văd rostul de ce as lasa-o stock, când după 3-4ani e bună de aruncat pe fereastră, si daca crapă după 4ani, care e treaba, o să fie de mult depășită?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Deja e depasita.

Poti sa o arunci de acum pe ferrastra.

Eu am 1070 sicontrar la ce ai zis tu mai sus cu oc imi merge la 100 fps plus si cu msaax8 peste 70 fps.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Https://youtu.be/TyeSWceptY8
Unde vezi tu 70+, 1070 probabil are cât 980ti ul, nici măcar nu are 40+fps în 1080P jalnic, 970 are 23-25fps pe detaliile alea, așa că sa joci la 60fps pui sli 1070 sau 1080 sau Noul titan x care o să apară pe 2august care e cu 60℅ai rapid ca titan x maxwell si 30℅ peste 1080

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Al meu e custom ce nu intelegi?

Lasama cu y.

Depinde si de alti factori performanta.

Conteaza si procesorul, ramii, daca este cumparat sau piratat jocul.

Cele cumparate merg mai bine.

Sunt mai bine optimizate.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Depinde cum pui problema depasite 970 si 980 ele sunt depasite de cand au aparut din 2014, in far cry 4 gtx 980 ajungea la 30fps si gemeau forumurile asa si cu 1070 si 1080.
Ala are i7 6700k 16gb Ram DDR4, jocurile le ale pe toate cumparate pentru ca face Youtube si castiga bani din Youtube si nu avea cum, mai ales ca astea noi nu prea mai merg piratat am incerc eu sa iau fc primal quantom break etc

| Cliar a răspuns:

Nu ai nevoie de overclock, lasi aa-ul undeva la msaa x2 sau joci doar cu fxaa si ai rezolvat problema. Mai bine ai 100+ fps cu totul pe medium-high decat sub 60 pe maxim. Parerea mea ca poti sa te bucuri de joc si pe ultra fara aa sau cu el redus, in esenta daca ai 1080p sau mai mult nici nu e nevoie de aa, deoarece cum a precizat si tabfury aa este bun pentru rezolutii mici.

| bogdan12321132231 explică (pentru Cliar):

Https://youtu.be/ACB1hnCT3G8 testat de mine se observă între x4 si x8, gândește te ca în astea pe dx12 cum e fc primul său quantom break pe setări ultra are undeva la 40/45 fps+, nu atinge 60fps, eu am întrebat dacă merita făcut oc stiu ca nu e capabilă debia un gtx 1080 ar putea fi si nici ala nu atinge pragul de 50/60fps

| bogdan12321132231 explică (pentru Cliar):

După 3-4ani e bună de aruncat pe fereastră ce rost are să nu îi dau oc cât poate?

| Cliar a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Quantum break este optimizat muult mai bine pentru amd, atat pentru procesoarele amd cat si pentru placile video amd deoarece are dx12 unde pentru nVIDIA nu prea sunt imbunatatiri. Overclock-ul per total daca e stabil si nu iti da erori sau nu ai probleme cu temperatura este total ok, fiind performanta in plus pe gratis

| bogdan12321132231 explică (pentru Cliar):

De 70 de grade nu prea trece si este stabil, am un plus de 15%