| dannyelutzu1_6199 a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire 5742Z cu windows 7 ultimate x64, pot instala Windows 8 sau 8.1? Pe site-ul oficial am gasit doar 2 drivere pentru. windows 8 si scrie in paranteze update.Nu stiu daca merge.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intra aici:
http://www.ma-config.com/en
Dai: "Start the detection"
O sa-ti ceara sa sa instalezi un programel. Dupa ce-l downloadezi il instalezi dai iarsi "Start the detection"si dupa ce termina intri in "My drivers". Acolo vei gasi driverele pentru tot ce ai in computer. Care-s cu galben nu le ai instalate. Care-s cu verde ale tale sunt vechi si le poti instala pe cele noi care se afla acolo.
Daca nu apar inseamna ca sunt instalate bine.

| dannyelutzu1_6199 explică (pentru Salontanul):

Eu zic driverele de pe site-ul oficial pentru windows 8 daca merg, ca pentru windows 7 le am.

| Salontanul a răspuns (pentru dannyelutzu1_6199):

Iar eu ti-am spus sa intrii acolo dupa ce instalezi Windows 8 si-ti gaseste toate driverele.

| Cosminovici18 a răspuns:

Cerinte pentru Windows 8:

Procesor: 1 gigahertz (GHz) sau mai rapid cu suport pentru PAE, NX și SSE2

RAM: 1 gigabyte (GB) (32 de biți) sau 2 GB (64 de biți)

Spațiu pe hard disk: 16 GB (pentru 32 de biți) sau 20 GB (pentru 64 de biți)

Placă video: dispozitiv grafic Microsoft DirectX 9 cu driver WDDM