| Frank51 a întrebat:

Am un laptop Asus a52ju, i3, hd6370m 2gbram, etc. Recent I-am cumparat 4gb ram, la aceleasi specificatii, adica ddr3 1333mhz 1, 5v, diferenta fiind doar ca e de 4gb. Am adaugat cei 4gb langa cei 2gb, laptopul I-a acceptat. Chestia e ca aveam windows pe 32 biti, si imi scria: Installed memory: 6GB (2, 98GB usable). Bun, rezolvarea e windows pe 64. Am tot incercat sa instalez windowsuri, nu mergea, mi se bloca la logo-ul windows. Dupa 2 saptamani imi dadusem seama ca ram-ul este de vina, asa ca l-am scos, si am incercat sa instalez windows fara el, surpriza, merge! (In acest timp ma rugam sa il accepte dupa instalare). Ce sa crezi, de data asta nu vrea sa booteze cu el sad. In bios arata 6144Mb, dar cand vrea sa booteze, apar bsoduri, unul era cu kernel security, altul cu paged file, etc. Deci pe scurt, placuta este detectata, insa nu se poate boota cu ea, cu cei 2gb vechi singuri merge, cu cei 4gb se aprinde si ramane asa cu displayul negru, cu toti 6gb se aprinde si da bsoduri, schimbarea sloturilor nu a dat rezultate. Aveti idei ce se intampla? Dau funda si dau si o inghetata, jur!

5 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Mai nou se cere ca rami sa fie de la aceeasi firma, ce sa mai vb sa fie de aceeasi dimensiune si frecventa.

| Frank51 explică (pentru KillaNoFilla):

Da, dar asta nu explica de ce nu merge si singura, adica doar placuta de 4 gb fara cea de 2.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru Frank51):

Inceaca si la alt pc.

Scoate pc-ul din priza dupa care scoate bateria de bios,scoate rami, lasa-l cateva secunde asa, pune placa ram singura apoi pune bateria la loc, introdu pc-ul in priza, vezi daca merge.Trebuie sa setezi ceasul in bios din nou

| MihaiKJL a răspuns:

Incearca sa o pui pe cea mare prima dupa pe cea mica. Insa un sfat pe viitor daca mai vrei sa faci upgrade la RAM, ia de aceeasi dimensiune deoarece asa a patit un prieten avea unu de 2gb si si-a mai adaugat unu de 8 langa el. In scurt timp cel de 2 s-a ars.

| costin007 a răspuns:

Da e plăcută de ram de vina ori este arsa ori nu o acceptă placă de bază ar exista o soluție da nu stiu dacă o să-ți meargă încearcă să faci update la bios