| cosminutzu90 a întrebat:

Am un pc mai vechi,de ceva ani,dar l-am tinut in pod, de vreo 4 ani.Azi,cand am vrut sa il refolosesc,l-am montat,toate bune si frumoase,dar cand sa se deschida, pac o eroare:CMOS checksum error-Defaults loaded.Am cautat pe net si am gasit niste chestii legate de placa de baza.In fine.La scurt timp dupa eroarea respectiva, pc-ul se inchidea singur.Langa eroare, imi dadea 2 posibilitati:F1 sa continui, si DEL sa intru in BIOS.Am dat F1, si mi-a scris mai multe chestii,dupa care imi zice ca lipseste folderul "System", din windows.Asta inseamna ca trebuie o reinstalare de windows.Bun, problema este ca sunt confuz.Acum,de fiecare data cand il deschid,imi intra direct in chestia cu lipsa folderului,acolo unde imi zice ca lipseste System din Windows, si apoi se inchide.Ce sa inteleg? Trebuie sa reinslatez windows-ul? E vreo problema cu placa de baza? Astept raspunsuri.Mersi!

Răspuns Câştigător
| AmethystNail a răspuns:

Pe placa de baza e o baterie reincarcabila care alimenteaza biosul cat e pc-ul pornit sa nu uite setarile, ceasul si alte alea.
Cat a stat oprit 4 ani bateria s-a descarcat si a uitat setarile. Tu cand ai dat F1 a incarcat setarile "de fabrica" si a mers mai departe la windows... care nu e bun.
Acum bateria s-a reincarcat si de-aia nu iti mai apare sa dai F1.
O reinstalare de windows ar trebui sa rezolve tot.

| cosminutzu90 explică (pentru AmethystNail):

Mersi mult, am inteles ce s-a intamplat.Mersi de explicatie, am sa incerc o reinstalare de windows sa vad daca functioneaza. Funda!

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Schimba bateria de pe placa de baza! HDD-ul ala mai e bun? De cand se tin calculatoarele in pod in umezeala si in temperaturi extreme?