| antimoniu a întrebat:

am un pc mai vechi si nu mi se mai aprinde monitorul din ce cauza si cum pot sa aflu ma puteti ajuta va rog

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Daca monitorul atunci cand e bagat in priza afiseaza ceva sau se aprinde un led, poate ca monitorul e bun, se poate proba la un alt calulator. Daca monitorul e bun, atunci placa video din calculator e stricata. Daca placa video apartine placii de baza, fie se pune o placa video suplimentara compatibila cu modelul placii de baza, fie se schimba placa de baza cu alta tot cu placa video integrata. Daca placa video nu e integrata si e stricata, trebuie inlocuita cu alta. Daca monitorul e defect, trebuie dus la reparat s-au schimbat cu altul.

6 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Cauzele pot fi multiple, si le vom lua prin eliminare pana vom ajunge la o concluzie finala.
In prima faza.
Extragere Placa Video din slot curatire de praf placa si slot, si reintroducere in slot.
Recomantat si o actualizare a driverului Placi video.
Verificare cablu Vga sa nu aiba pini oxidati.
Verificare Monitor.
Manevrarea componentelor se va face cu Pc-ul oprit si deconectat de la sursa de tensiune.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sursa de alimentare din monitor e dusă, condensatori arsi, devalorizati, rezistente, siguranta, dul la un atelier reparatii radio tv, si repară.

| Kenya a răspuns:

Du-l la servis ca n-ai ce sa ii faci

| Kizei a răspuns:

E dusa placa video.
Daca ai pe placa de baza un slot VGA incearca sa bagi acolo monitorul si vezi daca merge asa.

| Crissti69 a răspuns:

Ii gata placa video!
Si eu am patit asa cu PC-u

| Gabriel_Matia's_1996 a răspuns:

Incearca sa ii scoti rami si sa ii pui inapoi. Asa s-a intamplat si la mine si a mers.