| MihocSilviu a întrebat:

Salut,TPU:
Am un sistem format din procesor Intel Dual Core Haswell, 4 gb ram, placa video Nvidia 8500 gt,temperaturile au fost verificate u un program sunt ok.
Problema este ca sursa baraie,se incalzeste si da caldura foarte tare, am curatat-o de praf si tot asta se intampla.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ai curățat-o dar nu ai uns ventilatorul sursei, de unde și acel sunet.Asta se face desfăcând sursa de alimentare și ventilatorul. Apoi se dezlipește acel stiker de pe spatele ventilatorului și se picură 2 stropi de ulei universal.NU se pune ulei de bucătărie, de motor sau alte prostii de astea. Dacă nu ai ulei pentru uns ventialtoarelele plăcii video e ok și cel universal(de uns balamalele ușilor de metal, lanțuri de biciclete, etc.îl gasești și în Kaufland.), apoi se asamblează totul.
PS
Dacă vezi că în sursă este praf este o idee bună să îl suflii cu aer comprimat, da nu de ăla din tub că o să distrugi piesele din ea, iar da©a e lipit se poayte antrena la suflare cu o pensulă moale, evitând atingerile pieselor asta ca să nu te curentezi.Succes

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Si ventilatorul ala cine vrei sa ti-l greseze, politaiu'?

| Moise_Cristian_1985 a răspuns:

Foloseste o sursa cu amperaj mai mare chiar dual 12v 18 Amperi si inca o iesire de12v 20Amperi o sursa pe care sa scrie minim 600w
Daca sursa ta e de amperaj mare verifica sa nu sse fi uscat condensatorii sau umflat, sa-i inlocuiesti cu altii.