| ksuper31 a întrebat:

Am un Toshiba C50-B-10C cu Windows 7 Original pe el. Cand l-am cumparat avea Windows 8.1 pe el, dar i-am dat downgrade, iar pe Windows-ul 7 nu merge placa video( este de la placa video, pur si simplu nu este compatibila cu windows-ul).
Cum pot face upgrade la Windows 8.1, cum era inainte? Intentia mea este sa pastrez acest windows avand in vedere ca e original, asa ca nu doresc sa piratez unul.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia Windows 8.1 http://getintopc.com/softwares/operating-systems/windows-8-1-download/
Apoi introduci licenta inscrisa pe spatele laptopului.

| Giz?z a răspuns:

Păi daca vrei să treci iar la 8.1 nu ai cum să păstrezi pe cel de acum. Iar licenţa de pe 7 nu va merge la 8.1. Ţi-aş fi recomandat un dual boot, dar oricum 7 ţi-e inutil fără placa video. Nu ai ce face. Trebuia să te fi gândit la compatibilitate înainte să fi investit într-un WIndows original.

| ksuper31 explică (pentru Giz?z):

Nu, nu. Windows-ul era deja pe laptop de cand l-am cumparat. Eu unul nu as investi intr-un Windows original niciodata. Deci zici ca nu pot trece de la 7 la 8 fara sa pierd licenta, dar de la 8 la 7, da? nu prea imi vine sa cred...

| Giz?z a răspuns (pentru ksuper31):

Eu am înţeles aşa. Când l-ai cumpărat, aveai pe el pus un 8.1 cu licenţă. Nu ţi-a plăcut şi ai pus un 7, tot cu licenţă. Nu ai găsit driver video şi vrei să treci din nou pe 8.1 ăla avut înainte, aşa-i?

| ksuper31 explică (pentru Giz?z):

Citeste iar intrebarea, te rog! Am zis ca am downgradat windows-ul. De la Windows 8.1 am trecut la 7 pe aceeasi licenta, iar da, ramane licenta. Intrebarea mea, din nou: cum pot upgrada Windows-ul 7 la 8.1 cu ACEEASI licenta?

| Giz?z a răspuns (pentru ksuper31):

Cred că vorbim fiecare în propria limbă. laughing Dar în fine. Vezi că ţi-am găsit driver pentru placa video la modelul ăla de laptop. Şi e pentru Windows 7. Nu are cum să nu fie compatibil...

| ksuper31 explică (pentru Giz?z):

Nu prea imi vine sa cred thinking Imi dai un link, te rog? Funda oricum iti dau. happy

| Giz?z a răspuns (pentru ksuper31):

Http://pc.toshiba-asia.com/support/drivers Nu mă lasă să te bag decât aici. La pasul 1 alege Notebook COmputer. La pasul doi alege Satellite. La pasul trei Satellite CB50-B. La pasul patru alege Windows 7 şi la pasul cinci display. Dă Go. Îţi vor apărea mai jos două linkuri spre drivere pe 32 bit şi 64.

| Jipa95 a răspuns:

Licenta aceea nu dureaza la nesfarsit. Ai la dispozitie 30 zile, si incepe procesul de dezactivae a sistemului de operare. Ori iti cumperi un cd original, ori piratezi unul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa upgradezi din nou trebuie sa bagi un dvd cu win 8 si sa incerci sa bagi serialul ce l-ai avut de la acel win 8 pe care l-ai avut instalat.
TU, trebuia sa faci mai intai recovery data disc pe 3 dvd-uri cu acel wondows 8 ca siguranta. APOI daca nu iti place win 7, reformatai Local disc C, bagai rand pe rand acele dvd-uri cu recovery si iti instala din nou acel windows 8 original care l-ai avut prima data. Acum esti pe 7 si nu ai dvd cu 8 intelegi? Ai facut greseala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Descarca un windows 8 de ppe Microsoft si la instalare bagi serialul celui de l-ai avut. Daca nu stii serialul...adio.