| Mirel1337 a întrebat:

Am vazut la un prieten de-al meu ca PC-ul lui alimenteaza periferice (mouse/tastatura) avand PC-ul oprit. Cun pot face si eu asta? Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Orice sursa ATX da un 5V pe placa de baza chiar daca PC-ul e stins!
Si daca tastatura si mouse-ul sunt pe USB...mai departe te las sa ghicesti!

Apoi, unele placi de baza mai noi, au optiune in BIOS pentru alimentarea USB-urilor atunci cand PC-ul este oprit, ca sa poti sa-ti incarci telefonul!

| Mirel1337 explică (pentru K0sti):

BIOS-ul de la placa mea de baza este mai vechi si nu are aceasta optiune. Stii vreun mod de a il activa?

| K0sti a răspuns (pentru Mirel1337):

Pai daca nu exista optiunea, ce sa activezi?

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Diferă de mouse/tastatură. Probabil prietenul tău are mouse și tastatură de ultimă generație.

| Mirel1337 explică (pentru OnuOnulică):

Am si eu mouse de ultima generatie. Ar trebui sa fac ceva la PC dar nu stiu ce.

| Cliar a răspuns:

Trebuie o placa de baza din generatie mai noua, eu am un asrock de prin 2012 ( cumparat odata cu aparitia seriei fx de la amd ) si initial nu avea bios prea bun dar suporta upgrade la uefi, ceea ce a adus si curent pe usb-uri cand pc-ul este oprit pentru a imi incarca telefonul