| MihocSilviu a întrebat:

Salut,TPU,as dori un sfat!
Se poate intampla ceva daca decuplez in fiecare seara toata aparatura mea electronica de la curent si o cuplez inapoi cand ajung de la scoala? Se strica ceva, se arde ceva?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Curentul propriu-zis nu ajunge la componentele electronice atunci cand calculatorul este stins de exemplu. Poti sa scoti de cate ori vrei tu, daca aparatul respectiv este stins. Este chiar bine daca scoti tot, pentru ca toata apratura sa stii ca(,)consuma destul de mult si cand e stinsa. Un modem 4W, un router 5W, un monitor 2W, si tot asa.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic, poti s-o decuplezi linistit.

| Arthiom a răspuns:

Nu stiu de ce faci asta(ca nu e necesar). Oricum, e posibil ca de la multe fluctuatii electrice (care pot fi provocate de un contact prost, sau la sigurante sau chiar caderi de curent) dupa un timp sa se arda placile RAM de la pc. Acum, depinde cat sunt ele de rezistente sau de cat timp faci tu asta. Dar daca decuplezi tu si nu cade curentul sau nu apar fluctuatii din alte cauze riscul e mic, dar totusi exista si e valabil si pentru sursa de la pc. REPET riscul e mic, dar exista.

| MihocSilviu explică (pentru Arthiom):

As dori sa iti raspund de ce este necesar sa fac asta.In casa in care traiesc eu mai este un om batran care nu stie sa foloseasca hota cu care gateste.Din cand in cand mai scapa apa pe ea si panoul de control da afara, tot curentul se inchide, nu as prefera sa se strice ceva din cauza asta!

| Arthiom a răspuns (pentru MihocSilviu):

Aha, nasol de tine atunci:/

| Arthiom a răspuns (pentru Frank51):

Aici gresesti, sursa unui pc este total expusa chiar si atunci cand dispozitivul nu este in stare de functionare.

| Frank51 a răspuns (pentru Arthiom):

Curentul propriu-zis nu ajunge la componentele electronice atunci cand calculatorul este stins de exemplu. Poti sa scoti de cate ori vrei tu, daca aparatul respectiv este stins. Este chiar bine daca scoti tot, pentru ca toata apratura sa stii ca(,)consuma destul de mult si cand e stinsa. Un modem 4W, un router 5W, un monitor 2W, si tot asa.

| BogdanDediu a răspuns:

Nu se intampla nimic