| ForYouAndForMe a întrebat:

As vrea sa cumpar o placa video noua dar nu ma pot decide ca placa. Eu am ales doua placi video foarte bune care au un pret foarte asemanator.Una este o placa NVidia GeForce GTX 970 de 4 GB VRAM iar cealalta este o placa video AMD Radeon R9 390 de 8GB VRAM, deci practic aceasta placa are VRAM dublu fata de cealalta la acelasi pret happy. Placa pe care o am acum este o placa NVidia pe care o am de 5 ani, am incredere in placile NVidia si consider ca as putea sa cumpar placa GTX 970, dar datorita avansarii tehnologiei atat de rapit in ziua de astazi in care in fiecare an apar de ex. jocuri cu cerinte din ce in ce mai mari as vrea sa cumpar placa R9 390 de 8 GB VRAM, dar nu prea am incredere in placile AMD Radeon, deci vreau sa va intreb : Voi ca utilizatori ca si mine aveti incredere in placile AMD Radeon, sunt acestea rezistente in timp, performante si bune pentru gaming?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Memoria aia nu o sa faca diferenta prea mare intre cele doua prea curand. Ca peste 5 ani ambele o sa fie cam batrane. Totusi, r9 390 e mai ok chiar ca si performanta decat 970, iar aia 8gb vram o sa fie utili daca o sa vrei sa treci la un 4k.

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Cu siguranta 390-ul este alegerea perfecta. Pentru rezolutii cat mai mari ai nevoie de o cantitate mare de memorie la placa video. Iar datorita busului foarte mare de memorie, si detaliile se vor incarca extrem de repede.

| Romb3r a răspuns:

Da,am incredere. Unele sunt mult mai ieftine decat echivalentul lor sub brand Nvidia.Alege r9.

| Teodoralexandru a răspuns:

Iati placa ATI radeon sunt f bune am incredere in ele. Folosesc de peste 5 ani si functioneaza ca in prima zi