| Trapt a întrebat:

as vrea sa imi imbunatatesc pc-ul, acestea sunt cerintele mele momentan :
Processor : Pentium (R) Dual-Core CPU E5200 @ 2.50 Ghz,
2.50 Ghz
RAM : 2.00 GB
Placa Video : NVIDIA GeForce 9600 GSO 512
Windows 7 32 bits
Multumesc pentru ajutor!

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alea nu sunt cerinte ci specificatii. Cerinte sunt la joc. El cere ceva de la PC.
Nu-ti putem recamanda nimic daca nu stim ce placa de baza ai. Ar fi bun un procesor quad core dar trebuie sa stim FSB-ul ce-l suporta placa ta. Sursa ar trebui sa fie macar de 500 W iar memoria inca de 2Gb dar de asemenea nu stim la ce frecventa pana nu aflam placa de baza.

| Trapt explică (pentru Salontanul):

Placa mea de baza este un P5B-VM-SE

| Salontanul a răspuns (pentru Trapt):

Uite aici un procesor bun: http://www.okazii.ro/......a162652928
Numai sa nu fie pacaleala.
Memorie nu stiu ce ai. Daca ai 2 Gb pe un slot mai ai 3 sloturi libere pe care poti pune 2 Gb pe fiecare la frecventa celei puse anterior. Sau o schimbi pe ceea ce o ai si iei 4 buc x 2 Gb la 800 Mhz (maximul cat duce placa ta). Sursa, ti-am spus, macar 500 W. Placa de baza o poti afla si astfel:
Intri aici: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Downladeaza softul "1.71 setup, english" si instaleaza-l.
La mainboard iti va arata denumirea si modelul. Poti sa mai vezi procesorul, memoria si placa video.

| Salontanul a răspuns (pentru Trapt):

Era bine daca erai mai explicit. Eu te-am intrebat si ce memorie ai. Fa ce ti-am spus mai sus cu procesorul. Ala se potriveste la tine. Daca ai rabdare si cauti pe net poti gasi si in magazine cu piese second hand. Acolo au si garantie.

| Trapt explică (pentru Salontanul):

Ce memorie am la ce?

| Salontanul a răspuns (pentru Trapt):

Denumirea placutelor RAM si frecventa lor. Ai zis ca ai 2Gb.

| Jipa95 a răspuns:

Mai pune-ti inca 2gb de ram, eventual schimba acel 5200 cu un Q8300 quad core. Daca vrei sa te mai si joci pe el, merge si o placa video un r7 260x ar merge dar te rog sa-mi spui si ce placa de baza/sursa ai.

Bft!

| Trapt explică (pentru Jipa95):

Pai cum pot afla de placa de baza am si ce sursa?