| Chubby21 a întrebat:

As vrea sa- mi iau o unipate pe piese, dar fara placa video (pe aia o am).Ce piese sa-mi iau?

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Buget. Si curiozitate, acum ce placa video ai?

| Simpatic a răspuns:

Depinde de ce bani dispui, prin unitate te referi sa iti faci un sistem desktop, adica PC.
Depinde si ce placa video ai, daca este veche schimb-o si pe aceasta, sa stii ca placile video noi au suport direct x 11. x si tehnologie noua este GDDR5, numai este cea DDR3 sau GDDR3.
Cum spuneam conteaza de ce banuti dispui.
Ca sa nu ajungi la sume prea mari pune un procesor cel putin dual core de la AMD pentru ca Intelurile sunt mai scumpe si au proprietati similare.Eu acum am un 8 core AMD si sunt super multumit cum merge PC-ul, la o frecventa de 4000 Mhz ruleaza orice si nu se inteapa niciodata, mai am 12 Gb de Ram si o placa GDDR5 in 2 GB.
Apoi este important cat RAM pui, ce frecventa si nu in ultimul rand ce placa de baza pui, in functie de placa de baza trebuie sa pui procesorul, placa video, ramii! de exemplu daca este pe soket am3, am3+, fx / Intel Intel H97

| Jipa95 a răspuns:

Ce piese. daca mi-ai putea spune si de ce buget dispui, ti-as putea recomanda ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe mygarage.ro. Si te uiti unde se fac wishlisturile, pentru ca pe TPU nu sunt chiar asa de multi oameni care se pricep la o configuratie buna si ieftina de PC.