| UnuCuSapca a întrebat:

as vrea sa-mi iau un SSD pentru laptop-ul acesta: https://altex.ro/......2gb-linux. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Este un SSD de 120 gb ok?
2. Eu tot o sa am 1TB spatiu de stocare?
3.Mi-ati putea recomanda un ssd de pe eMAG/altex care sa fie compaibil (120gb de preferat)?
4.Ce inseamna SATA1, SATA2, SATA3?
5.Laptop-ul nu are baterie detasabila, cum pot sa-l opresc complet, este doar dintr-o bucata.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1.Este un SSD de 120 gb ok?
da, pentru ca pe ssd vine doar windowsul
2. Eu tot o sa am 1TB spatiu de stocare?
daca pui ssd m2 le vei avea pe ambele, daca nu cumperi m2 nu doar ssd atat
.Mi-ati putea recomanda un ssd de pe eMAg/altex care sa fie compaibil (120gb de preferat)?
oricare e compatibil
https://m.emag.ro/......DTF30DBBM/
4.Ce inseamna SATA1, SATA2, SATA3?
diferente de viteza
. Laptop-ul nu are baterie detasabila, cum pot sa-l opresc complet, este doar dintr-o bucata.
il inchizi de tot si va inchis

| Frank51 a răspuns:

SSD-ul este inventia cea mai misto din zilele noastre. Nu iti poti imagina ce diferenta face. Un ssd de 120gb este suficient, pentru ca instalezi doar windowsul pe el, restul fisiereleor le pui pe hdd. Sata se refera la vitezele de transfer, sata3 fiind ultima generatie si are viteze de aprox 600MB/s. Ca sa ramai si cu hddul, trebuie sa iti cumperi un caddy care ii ia locul cd-driveului, asta daca ai unul. Repet, diferenta este enorma.

| NLS a răspuns:

Linkul nu functioneaza.
1. Daca nu folosesti programe mari, si nu instalezi multe jocuri, ajunge de 120 momentan.
Daca ai Windows 10, acesta ocupa cam 25GB + inca minim 15 trebuie sa ramana mereu liberi pentru buna functionare a lui.
Iar pentru buna functionare a SSd-ului, ar trebui sa ramana cam 20 liberi mereu.
2. Daca cumperi un SSD Sata in format 2.5", nu o sa il poti conecta decat in locul actualului HDD, sau in locul unitatii optice (DVD sau ce are), folosind in acest caz un adaptor.
https://goo.gl/images/nHPVP3

Daca laptopul tau are slot M2, si cumperi un SSD in format M2, ramane si actualul HDD in laptop. Dar daca nu ai usita de acces rapid la slotul M2, (sau poate nici la HDD), va trebui sa il duci intr-un service sa iti monteze noua componenta.

3. pentru laptopuri, daca iei format SATA ia de 7 mm inaltime. Merg la sigur si in locul actualului HDD, si si in acel adaptor de care vorbeam (ce se baga in locul unitatii optice)

4. ti s-a raspuns deja. Practic, tot ce gasesti la ora actuala pe piata sunt SATA3.

5. oprire din Windows (sau Linux) : Shut Down (nu hibernare, sau Sleep). Daca vrei sa nu mai tina curent in el, il scoti din priza, si il folosesti pe baterie pana se opreste, dupa care mai incerci sa il pornesti de vreo 2 ori.