| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU. As vrea sa schimb cablul unui ștecher, unui prelungitor. Și am un cablu de 5M dar doar cu faza și nul, nu are și impamantare, are ceva daca pun acel cablu care are doar faza și nul?
Dau Funda!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

19flo79 are dreptate. Mai am o recomendare: pe cat posibil sa lipesti firele si sa le izolezi bine, separat, sau daca sunt prinse in suruburi sa le strangi bine, cu simt de raspundere. Orice incalzire a cablului poate duce la "surprize, surprize".

| Frank51 a răspuns:

Pe lângă protecție împământarea are și rol de descărcarea capacităților parazite precum și ameliorarea spike-urilor produse de supratensiune ori atunci când bagi ceva în priză.

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns:

Impamantarea are rol de protectie. Depinde ce folosesti in acea priza.
Daca e solicitata atunci e bine sa aiba si impamantare daca folosesti prelungitorul ocazional ar merge si fara...

Dar mai bine mergi si cumperi cablu cu 3 fire de 2.5, e vreo 3 lei metru. Asa sti ca ai facut o treaba profesionala si fara batai de cap! happy