| RksRoxy a întrebat:

As vrea sa stiu de ce mi se accelereaza coolerul din fata de la pc? Recent am avut 2 socuri de curent una pe moment si una peste 10 minute si pc.ul mergea. Dar faza e ca l.am dus la interlog si baietii de acolo l.au reparat, la ei merge perfect, se aude ca o pisicuta. Cand l.am pus acasa, a inceput sa faca exact la fel ca un avion, ma refer la cooler. Am schimbat si priza... Si tot asa. Ce e de facut?

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Isi schimba si el viteza de rotatie a ventilatorului in functie de temperatura procesorului, nu stiu de ce te ambalezi asa de parca s-ar fi stricat ceva.
Poti mari/micsora sau pune viteza de rotatie a ventului din bios.

| RksRoxy explică (pentru Jipa95):

Pai nu e pornit deloc, procesorul e rece, si cand pornesc pc-ul si coolerul incepe sa se invarta de draci tare...

| HuShEr a răspuns:

Verifica coolerul sa nu fie defect. sau daca nu incearca cu un program gen speed fan sa ii micsorezi rotatiile

| QuertyQuestions a răspuns:

Pai probabil cand l-ai dus la ei, il tineau doar de proba, iar la tine acasa tu te joci iar procesorul se incalzeste deci coolerul trebuie sa-si faca treaba.