| Paraschiv_Vlad_1990 a întrebat:

Aseara eram la calculator (ascultam muzica pe Youtube) cand deodata imi apare o cerere de update pentru placa grafica (Nvidia Geforce GT 630). Am acceptat updateul si cand era aproape instalat imi apare o fereastra in care scria "Windows suffered a fatal error. It will restart in 1 minute" (sau ceva de genul). S-a restartat calculatorul si cand s-a deschis rezolutia era de 1024 x 768 din cea de 1300. In locul de unde setez rezolutia nu imi mai aprea cea pe care o foloseam inainte asa ca am setat-o pe 1280 x 1024. Apoi am vrut sa intru intr-un joc, dar mi-a aparut o eroare in care spunea ca jocul nu poate fi deschis pentru ca placa grafica nu corespunde conditiilor (sau macar ceva asemanator), dupa asta am incercat sa intru pe alte jocuri dar imi aprea acelasi mesaj sau nu se deschideau. Acum nu mai merge nimic bine, videoclipurile de pe Youtube daca le dau pe fullscreen merg in reluare si nici jocurile de pe browser nu merg fluid (unele merg chiar cu foarte mult lag), nici macar cand nu ma joc sageata mouse-ului se misca in reluare (uneori) si aproape totul merge mai greu. In situatia asta ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Descarca inca odata si re-instaleaza driverele de pe site-ul producatorului placii video, ultima versiune.
In functie de formatul monitorului, alege rezolutia cu raportul potrivit. Cea ce ai reglat tu (1280 x 1024) nu este raport standard la noi (3:4 sau 16:9), ca urmare trebuie sa calculeze suplimentar necesarului si poate fi sursa lag-urilor.

10 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Dezinstalezi driverul, intri pe site-ul nVIDIA, descarci driverul de acolo si il instalezi.

| Paraschiv_Vlad_1990 explică (pentru Intruder19):

Dar de unde il pot dezinstala?

| Bula a răspuns (pentru Paraschiv_Vlad_1990):

Driverele le poti dezinstala din Device Manager.
Dai click-dreapta pe My Computer - Properties - Hardware

| Paraschiv_Vlad_1990 explică (pentru Bula):

Am intrat unde mi-ai spus si am dat pe properties dar imi apare doar "computer" si imaginea si atat

| itsoft a răspuns (pentru Paraschiv_Vlad_1990):

Start/Control Panel/Programs (uninstall a program) asta pentru win dows 7 si pentr-un xp daca ai Start /Control Panel/ Add remove programs

| itsoft a răspuns:

Nu sterge drivarul definitiv si reinstaleaza-l din nou. Acel updates a fost beta adica nefinalizat si de aia ti-a stricat totu. Niciodata sa nu mai aceptati beta sinca sunt updates etc nefinalizate.

| itsoft a răspuns (pentru itsoft):

Am vrut sa zic nu reinstala windowsu

| Paraschiv_Vlad_1990 explică (pentru itsoft):

Unde intru ca sa dezinstalez driverul?

| untu a răspuns:

Incercati sa faceti restaurarea sistemului si automat va sterge fisierele eronate si inutile, computerul va initia starea de mai inainte de accident!

| KanezuY a răspuns:

Reinstaleaza windowsu!