| AqCoX a întrebat:

Asi dori sa ma apuc de fotografie. Aparatul il am, inspiratia la fel, acum mai raman sfaturile pe care as vrea sa mi le dati in legatura cu unele subiecte :
1 : Cum faci ca in spatele persoanei peisajul sa se vada blurat, iar persoana sa se vada normal?
2 : Ce programe de editare ( gratuite desigur, care necesita/nu necesita cont ) folositi pentru efecte?
3 : Alte sfaturi din experienta voastra sau a altora ati putea sa imi dati?

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

2: gimp (www.gimp.org) are aproximativ puterea lui photoshop.
1: folosesti o diafragma larg deschisa (numere mici) care iti da un camp de claritate ingust, focusezi pe persoana, ce e in fata sau in spare e blurat. Sau: fotografiezi persoana separat (cu un screen in spate) si o lipesti peste o alta poza.