| alin_9439 a întrebat:

azi am avut o problema cu windows-ul, nu prea am avut grija de el si incepe sa de multe erori, trecand mult timp de la reinstalarea lui am decis sa il reinstalez, dupa ce l-am reinstalat am intampinat cateva probleme cu placa video si antivirusul (kaspersky), defiecare data cand incerc sa pornesc programele imi apare aceasta eroare:
" Tu run this application, you first must install one of the following versions of the.NET Framework: v4.0"
Problema e ca placa video dejam mi-a instalat net framework 4.5 si nu pot instala v4.0 din cauza ca e instalat 4.5 si cand intru in contro panel nu imi apare 4.5 ca sa il pot dezinstala...
Stie cineva cum sa rezolv problema?

12 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Fa update. intre actualizari iti vine si ceea ce ai scris. sau daca nu descarci manual net framework 4 si il instalezi.

| alin_9439 explică (pentru gelu1970):

Cum sa fac update intre actualizari? Am specificat deja, nu pot dezinstala 4.5 si daca 4.5 nu e dezinstalat nu pot intrala 4.0...

| anonim_4396 a răspuns (pentru gelu1970):

Eu stiam ca daca are 4.5 are deja 4.0. Versiunea4.5 fiind de fapt un update. Dece nu ii merge nu stiu, probabil e virusat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gelu1970):

Deci,ca sa dezinstalezi un net.framework,mergi la control panel-windows update.Gasesti acolo view update history. Acolo vezi gasi toae updatele tale, si net.framework-ul. Eu am win 8 asa ca la mine este undeva in partea dreapta scris cu albastru „installed updates". Daca dau click pe installed updates imi da toate updatele instalate.Dau click dreapta pe un update si apoi dezinstall. Nu iti ramane decat sa cauti si tu si gasesti. Ce a zis eu e pentru win 8 dar si la 7 exista asa.Nu ramane decat sa incerci. daca reusesti, dezinstalezi 4.5 si cauti manual 4.0 pentru ca prin update de windows tot 4, 5 iti baga.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alin_9439):

Vezi ca am scris mai sus cum poti dezintala net v4, 5. Cauti la control panel-update history.

| gelu1970 a răspuns (pentru alin_9439):

4.5 il dezinstalezi. eu il evit si in update. spui ca l-ai instalat dar ca nu iti apare ca instalat. nu avem cum ghici ce ai facut de fapt...

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ramon, eu stiu unde gasesc actualizarile...

| anonim_4396 a răspuns (pentru gelu1970):

Scz,am comentat aiurea.laughing Oricum, va citi cine trebuie.

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok

| dragosbogdan001 a răspuns:

Ar trebui sa iti mearga, ca doar ai 4.5, ceea ce e mai sus de 4.0... nu ar fi trebuit sa iti mearga daca avea o versiune mai mica, dar nu mai mare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu iti apare instalat in control panel, inseamna ca nu e instalat.cauta net v4.0 pe internet si dai insatll si cand iti cere ca sa se dezinstaleze 4.5 dai yes sau ok. Sau daca esti sigur ca ai tu istalat v4.5 descarca geek, un program de deznstalat, poate ti-l arata si dezinstalezi 4.5.

| alin_9439 explică (pentru anonim_4396):

Pai cum sa iti spun, nu imi apare sa dau dezinstalare atunci cand incerc sa instalez 4.0, am descarcat geek si nici acolo nu imi apare instalat, sunt sigur ca 4.5 e instalat deoarece defiecare data cand instalez placa vide imi instaleaza si net framework 4.5 tin sa precizez ca mereu folosesc aceeasi instalare.