| Sh0cKysteeL a întrebat:

azi mi-am luat o pereche de casti Hama hs-425 si nu imi merge microfonul se aude perfect dar cand testez pe skype pe mess si pe cs nu imi merge ce imi sugerati sa fac? Am mai avut o problema exact la fel cu alta pergeche de casti si le-am aruncat

Dau funda

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

In setarile Messenger (poate si Skype_ trebuie sa existe o optine de verificare a device-urilor externe (webcam, microfon) si e bine sa faci testul prin programul in care vrei sa-l folosesti. Daca el se aude din Windows, dar in aplicatii e mut, s-ar putea sa fie nevoie de mici configurari. La Messenger, in fereastra principala (unde este lista de prieteni), intri sus in meniul Messenger, apoi alegi Preferences. In meniul din stanga alegi "Video and voice" si ai optiunea "Test devices" (Open video si voice devices). Vezi daca iti recunoaste microfonul sau webcamul, dupa caz. Cred ca ai aruncat degeaba castile anterioare. S-ar putea sa fi fost si ele functionale. Imi amintesc ca am luat cadou matusii un set de casti cu microfon. La ea pe calculator se auzea o casca, la mine castile functionau perfect amandoua. De aici am tras concluzia ca nu produsul cumparat e intotdeauna de vina. Umbla prin setari si vezi ce rezolvi (doar la cele legate de sunet sau microfoane).