| Cedry2k8 a întrebat:

Cam cata energie electrica consuma un laptop cu procesor 1, 6ghz, 4gb ram, placa video 1gb pe luna folosit cam 7 ore pe zi? Daca se poate in kWh sau lei.

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ignorand ce a spus nea radu expert in domeniul papucilor, eu tin sa iti spun ca, consumul unui sistem fie el laptop, desktop nu trage din priza un nr. fix de W. depinde si ce activitati faci cu el in acel monent. Fiind laptop, consumul real al componentelor ( full load ) nu depasteste niciodata mai mult de 65-80W aici ma refer la laptopuri mid end, nu cele destinate activitatilor de gaming care unele dintre ele poate sa consume mai mult si decat un desktop full echipat.

bafta!

| Radu284 a răspuns:

Pai depinde ce faci cu el. In idle, probabil ca pe la ~20 Wh.
Deci vreo 150 watti pe zi.
Asta inseamna ca in zece zile va consuma ceva de genul 60 bani, sau 6 bani pe zi.