| DutzuRazor a întrebat:

Caut de ceva timp ram DDR2 4GB si intr-un final am gasit. Numai ca este o problema: Placa de baza suporta ram ddr2 max 4gb non-ecc iar ram-ul pe care vreau sa il cumpar e ecc. Va merge?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

Nu va fi compatibila! De ce? Pentru ca :
-Memoriile ECC sunt PENTRU SERVER!
-Placa ta de baza suporta maxim 4gb ram ( 2gb per slot sau 1gb per slot..depinde cate sloturi are placa de baza )

Mai bine iti cumperi un pc second hand cu 2gb ram ddr2 si tii pui si pe cei pe care ii detii acum.

3 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

In principiu ar trebui sa mearga, doar ca va dezactiva aceasta functie ECC, care este o tehnologie de corectare sau de verificare a erorilor.

Răspuns utilizator avertizat