| anonim_4396 a întrebat:

Ce drivere si ce aplicatii trebuie sa fie instalate pe PC pentru o grafica corecta si optimizata, pentru una cat mai buna(de exemplu pentru videoclipurile de pe site-ul Pe Teava, pentru tururile virtuale 3D pentru redarea clipurilor in HD)?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru asa calitate video ai nevoie de o minima-echipa de lucru si echipament aferent:
- un inginer video 3D
- un tehnician video
- un inginer de retele
- o retea de calculatoare cu server dedicat
- 2-3 programatori
- multi bani

In lipsa acestora, ori renunti la idee, ori la pretentii...

| Salontanul a răspuns (pentru Bula):

Si mai trebuie si un PC de ultimul racnet.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Nu prea ai citit intrebarea nu?

| Gax97 a răspuns (pentru suntserios):

Eu ma refer ce drivere sau aplicatii(plugin-uri) trebuie sa instalez pe PC-ul meu, pentru ca toate imaginile si videoclipurile sa mearga ok(de exemplu anumite tururi virtuale 3D). De exemplu, aplicatii de la Adobe...

| MedLife a răspuns (pentru Gax97):

Scoti "IObit Driver Booster Pro" si asta-ti intaleaza toate driverele si-ti instaleaza si Adobe player daca nu ma insel, sima refer ca le instaleaza pe ultimele si cand apare unul nou te atentioneaza sa-l instalezi. Pentru placa video iti recomand sa intri pe site-urile lor pentru soft deoarece-ti ofera cateva optiuni

| suntserios a răspuns (pentru Gax97):

Ti am zis, ai nevoie doar de ultimele drivere pentru componentele pe care le ai, mai mult de atat nu poti face, totul sta la dispozitia performantelor hardware ului pe care il ai

| Bula a răspuns (pentru Salontanul):

Nu e suficient!
Eu am precizat: "o retea de calculatoare cu server dedicat"

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Am citit-o si am interpretat EXACT ce a fost cuprins in ea.
A scris "pentru grafica" si NU pentru REDARE CU GRAFICA!
"Pentru grafica", inseamna pentru productie, editare de grafica, care se face in timp real, in studiouri de productie de filme si nu numai.

Intrebarea a fost incorect formulata.
Nu e totuna sa faci o mancare sau sa mananci mancarea respectiva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa ai o placa video buna si un driver corespunzator instalat si atat