| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca pun la s3-ul meu baterie de capacitate mai mare dar 3.7v in loc de cea originala de 3.8v? influenteaza cu ceva sau are vreo treaba cu incarcatorul? explicati-mi ca rog. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Stiu la ce te gandeai, crede-ma e testat si nu e nici o smecherie. Poti incerca asa ceva : http://www.azerty.ro/......laxy-s3-4g
Asta are capacitatea mai mare, insa ti-l ingroasa un pic bateria fiind implicit mai mare. De aici poti sa iti dai seama ca e ilogic ca un chinez mic sa poata face in aceleasi dimensiuni o baterie mai buna ca cea de la Samsung :p. Pe langa bateria asta mai poti imbunatati viata bateriei gestionand cu atentie facilitatile telefonului (wifi/3g dezactivat peste noapte sau cand nu ai nevoie, gps la fel, luminozitate la 60-70%) si poti merge mai departe cu aplicatii de tip power saver sau custom rom-uri ce ofera o autonomie mai buna a bateriei (am pus cuiva cyanogenmod 11 pe un s3 si e mult mai ok din toate punctele de vedere). Succes!

5 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Nu se intampla nimic daca are capacitatea mai mare, de ex am pe un galaxy mini 1 o baterie de galaxy S3, pusa in paralel cu cea originala, singura problema este ca incarcarea dureaza cam 6 ore, dar descarcarea dureaze mult mai mult...

| Radu284 a răspuns:

Daca bateria este bine facuta, nu ar trebui sa existe probleme. Toate bateriile cu litiu-ion au un circuit special pentru incarcare/descarcare incorporat.

| LuciWv a răspuns:

Nu,daca e mai mica tine mai putin, daca e mai mare tine mai mult.
Dar sa nu bagi de 10v ca s-ar putea sa ramai cu mana lipit de el.

| Hanea_Andrei_1988 a răspuns:

Daca faci referire la acele baterii cu amperaj mai mare decat bateria originala, chinezesti si la preturi de aprox. 50 de ron, mai bine uita de ele. Nu este amperajul real si multe se umfla, pocnesc etc. Mai bine eficientizeaza consumul telefonului!

| mitza1234 a răspuns (pentru Hanea_Andrei_1988):

Exact la bateriile acelea de 50 ron ma gandeam, sa iau una pentru s3...dar daca spui ca nu sunt asa de bune, ce mi-ai recomanda, de la ce firma sau da-mi un link ceva daca stii. Ms!

| ombladon a răspuns (pentru mitza1234):

Stiu la ce te gandeai, crede-ma e testat si nu e nici o smecherie. Poti incerca asa ceva : http://www.azerty.ro/......laxy-s3-4g
Asta are capacitatea mai mare, insa ti-l ingroasa un pic bateria fiind implicit mai mare. De aici poti sa iti dai seama ca e ilogic ca un chinez mic sa poata face in aceleasi dimensiuni o baterie mai buna ca cea de la Samsung :p. Pe langa bateria asta mai poti imbunatati viata bateriei gestionand cu atentie facilitatile telefonului (wifi/3g dezactivat peste noapte sau cand nu ai nevoie, gps la fel, luminozitate la 60-70%) si poti merge mai departe cu aplicatii de tip power saver sau custom rom-uri ce ofera o autonomie mai buna a bateriei (am pus cuiva cyanogenmod 11 pe un s3 si e mult mai ok din toate punctele de vedere). Succes!