| edy1233 a întrebat:

Daca schimb doar placa de baza si procesorul la PC trebuie sa schimb windowsul?

Răspuns Câştigător
| valentin75 a răspuns:

Daca schimbi placa de baza si procesorul trebuie sa reinstalezi sistemul de operare! Vezi ce caracterisitici are noua placa si ce sistem de operare ar fi mai bun pentru ea! Xp-ul poate fi instalat si pe noua placa de baza (daca folosesti asa ceva)!

| RAY a răspuns (pentru valentin75):

Windowsul se instaleaza pe hard nu in placa de baza, logic ca nu trebuie instalat windowsul daca scimbi o placa de baza sau cpu pentru ca sistemul de operare e pe hard

| valentin75 a răspuns (pentru valentin75):

Daca inlocuiesti numai procesorul... tot trebuie sa reinstalezi sistemul de operare!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu trebuie, trebuie doar hardul sa fie compatibil cu placa de baza adica biosul sa vada acel hard adica daca e pe sata sai ata la mufe ma refer e o diferenta fizica, hardul il poti baga in orice desktop si merge windowsul trebuie doar setat ca prim boot hdd