| LoveIsLove4Ever a întrebat:

dau funda. am 4 intrebari :
1. Ce alegeti ditre :
AMD si INTEL la categoria de chipset - cpu
2. Ce alegeti dintre :
AMD si NVIDIA la categoria placi video
3. Care placa vi se pare mai buna dintre :
a) MSI nVidia GeForce GT 630 2 GB GDDR3 128 BIT
b) Gainward nVidia GeForce GT 630 1 GB GDDR5 128 BIT
4. Am o carcasa veche de 8 ani la care nu stau inchise panourile laterale, are o MARE gaura din cauza ca toate capacele sau rupt, USB-urile si portul audio din fata nu mai functioneaza, e plina de zgarieturi. am 1 singur cooler la cpu care functioneaza la 12, 5% si tine CPU sub 40 de grade ciar si cand ma joc. si as vrea sa stiu ce imi recomandati sa iau : un cooler pentru carcasa sau o carcasa noua?

18 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

1. Depinde
2. Depinde
3. Desigur ca B, dar nu "mai buna" ci "mai putin jalnica".
4. 8 ani? Sa iti traiasca! Intrebarea asta e gluma, nu? Daca e plina de gauri, ce iti trebuie ventilator de carcasa? E ca si cum ti-ai pune plasa de tintari in geam la o casa fara pereti.
@Soryn92: Fa un serviciu lumii si mai studiaza inainte de a debita ineptii. Diferenta intre un i3 si un i7 in multe jocuri e mai mica de 5%, iar acolo unde ea exista, diferenta intre un i5 si respectivul i7 va fi din nou ca si nula.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru KodrutZ):

Pai Intel are cele mai proaste solutii low-cost. AMD este preferatul meu. AMD A10 e un procesor GAME-READY. la high cost AMD conduce. chiar daca Intel este pe placile de baza scumpe in ochii mei tot cel mai prost e. totusi carcasa nu e plina de gauri e plina de zgarieturi, o gaura mare in lacasul pentru unitatile optice caci sau rupt capacele. o, verificati notificarile daca nu poti da click direct aici : http://www.tpu.ro/......oxe-sunt/. si sper ca o sa intelegi mesajul

| KodrutZ a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

1. G3220, anyone? Si eu sint fan AMD, dar nu fanboy. Am avut AMD-uri vreo 15 ani, nu de alta... Inca mai am in laptop, de fapt.
2. "AMD A10 e un procesor GAME-READY. la high cost AMD conduce" Foarte interesant ce zici tu. Si foarte SF, dealtfel, cu exceptia cazului in care toti reviewerii profesionisti de afara si softurile de benchmark sint mincinosi.
3. Placile de baza scumpe... nu are sens ce zici tu acolo.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru KodrutZ):

Asta inseamna ca trebuie sa dormi 24 de ore si sa citesti iar. ia ca de exemplu de pe google comparatia dintre AMD si INTEL ca performanta, cauta spre exemplu cine (dintre cei 2 producatori ) au produs cel mai rapid CPU (5, 0 GHz cu CORE AMD HAMMER ), ca si o comparatie piese low-cost comparami si mie :
CHIPSETURILE AMD 760G si INTEL CANTIGA PM45
CPU AMD A6 quad core 3, 4 GHz 5MB L2 si INTEL pentium 4 5MB L2
si CPU HIGH COST ( cost inalt in caz ca nu stii engleza )
AMD FX X8 4400MHz, 16MB L2 si Intel Core i7-4770K 3.50GHz, 15 MB L2. spune-mi si mie domnule expert care bate pe care.

| KodrutZ a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

5 GHz nu inseamna "cel mai rapid" ci "cea mai mare frecventa la un procesor de serie" atita tot. Ia mai bine si cauta tu cine are cele mai eficiente nuclee.
Daca tu stai sa compari doar cifre brute aici... atunci fii expert in continuare. E ca si cum ar trebui sa explici unui copil de grupa mica de ce o motocicleta de 150 CP nu trage in plug la fel de bine ca un tractor de 45, chiar daca ii pui roti de tractor.

| KodrutZ a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

A6 vs Pentium 4? Glumesti? Pai asa hai mai bine sa comparam un Phenom II cu Intel 80286 la 12 MHz avind instalat si coprocesor matematic pe placa de baza.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru KodrutZ):

Asculta, daca tot te crezi "expert" in informatica nu incerca sa te dati mare si in fata altora care recunosc ca nu sunt experti dar se pricep si ei destul de bine. crezi ca Intel e mai bun pentru " IVY Bridge " si " Sandy Bridge "? bun, hai sa zicem ca Intel are "poduri" bune, si hai sa zicem ca frecventa ne este totuna cu viteza de procesare a datelor, viteza BUS-ului intern ( legatura dintre centrul de comanda, unitatea logica si bufferul intern ) si sa zicem ca nu e totuna cu viteza cu care trimite datele in sistem la alte componente... da daca esti asa expert zi-mi cu ce e mai bun Intel ca AMD. sa vedem ce "expert" esti tu. intr-adevar e o diferenta mare intre ei dar sa te vad.

| KodrutZ a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Tu ai dat primul cu bota in balta si ai facut o comparatie complet aiurea. Daca comparam, comparam generatii similare si aceeasi gama de pret. Am mai zis-o, da' vad ca nu esti pe faza - in momentul de fata, Intel rupe la performanta single-threaded si la eficienta (putere de procesare per watt, nah, ca sa nu existe loc de interpretari).
P.S. Plus de cele de mai sus, atunci cind am facut trecerea de pe AMD pe Intel mai era o mare buba care speram ca e doar zvon/paranoia/situatie izolata, insa toate review-urile ajungeau invariabil la concluzia ca chipseturile pentru AMD nu favorizau deloc SSD-urile, asa ca asta a fost un motiv in plus sa trec pe Intel.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru KodrutZ):

Pai normal ca AMD nu favorizeaza SSD. atunci cand au aparut SSD erau scumpe si cu o capacitate mica. acum chipsetuile AMD favorizeaza SSD. uitate pe google incultule! o si ca sa nu mai ne cretam aici pe TPU da add la gamers_republic23@yahoo.ro

| KodrutZ a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

SSD-urile cu NAND au aparut in 2009. Pina in 2012 tot au avut timp... adio, am irosit deja prea mult timp cu un niznaut ca tine.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru KodrutZ):

Bai asta, asculta, nu ma faci tu pe mine niznaut ai inteles? te fac de intri in pamant de rusine!

| KodrutZ a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Desigur, la fel cum nu ai fost in stare sa raspunzi la xspe dintre intrebarile pe care ti le-am pus ieri, cum ar fi minunatia aia cu sursa ATX 9 si placa de baza microATX... remember?

| SorinTudor a răspuns:

Eu pentru jocuri am un sistem:
CPU: AMD A10 X4 5800K, 3800MHz
Placa video: Sapphire AMD Radeon R9 280X, 3072MB, GDDR5, 384bit
RAM 12GB
In concluzie daca vrei sistrem de gaming mergi pe procesoarele AMD si placi video ori Radeon ori nVidia, diferenta mare nu ar fi intr-e ele decat de pret.
Daca vrei office procesoarele Intel isi vor face treaba bine. iar placa video chiar nu are importanta la munca de birou/office.
P.S daca vrei totusi un procesor de jocuri de la Intel iti recomand sa te uiti la un I7 desi pretul unui I7 porneste de la 1200 de RON

| LoveIsLove4Ever explică (pentru SorinTudor):

Eu nu vreau sa cumpar nimic AMD sau INTEL mai ales un alt PC. in decembrie anul trecut am cumparat piese noi ( le-am inlocuit pe TOATE ) voiam sa stiu doar ce preferi tu personal. eu prefer AMD, nVidia si la celelalte 2 intrebari nu stiu. am un buget de 380 dispus numai pentru placa video. daca imi ramane sa iau ori carcasa ori cooler. daca ai putea sa raspunzi ca FuuTooN. vreau sa aflu parerea doar atat. vreau sa ma asigur ca daca iau o placa video MSI nVidia GeForce GT 630 spre exemplu fac o alegere buna.

| SorinTudor a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Un AMD cu a) MSI

| bogboy101 a răspuns:

1Intel 2 ati, placa ati, carcasa noua si un coler noutongue

| GreenEagl3 a răspuns:

Intel deoarece are putere mai mare de overclock si in general clock speed mai mare, Gainward ca placa video, si o carcasa noua mai mul ca sigur happy Sper ca te-am ajutat!

| FuuTonN a răspuns:

Intel, Nvidia, Gainward nVidia GeForce GT 630 1 GB GDDR5 128 BIT si o carcasa noua.