| LuciWv a întrebat:

( DAU FUNDA)
Aseara am incercat sa fac update la bios pe un laptop Acer aspire e1 si a mers el tot bine pana sa restartat,dupa a inceput sa imi arate
no bootable device - please restart system
Arata asta de sus pana jos in linie dreapta
Am incercat sa reinstalez windows-ul, intru in acel meniu de pe f10 si nu imi apare nici o varianta de a alege, este pur si simplu gol
Am avut win 7 inainte
Ce pot face?
Dau funda

10 răspunsuri:
| PrecizeEveR a răspuns:

Problema e ordinea de boot. Ai pe primul loc alt device decat hdd-ul tau.
Aprinde pc-ul, intra in bios (de obicei scrie jos ce tasta trebuie sa apesi, depinde de bios) dupa care te duci la sectiunea advanced bios features, apoi te duci la first bood device si selectezi hdd. sectiunile nu se numesc asa mereu, depinde din nou de bios, dar e tot ceva de genu, daca ai probleme spune-mi

| LuciWv explică (pentru PrecizeEveR):

Am apasat de la f1 pana la f12, nu imi deschide biosul, doar chestia aia de bootare a cd/dvd sau usb dar nu imi arata variantele de alegere

| PrecizeEveR a răspuns (pentru LuciWv):

Spune-mi ce bios ai, scrie acolo sus cand aprinzi pc-ul.

| LuciWv explică (pentru PrecizeEveR):

Nu scrie, este doar acel logo de Acer
Dar stiu ca am avut 2.0.2 si am vrut sa bag 2.0.4

| PrecizeEveR a răspuns (pentru LuciWv):

Trebuie sa intri in bios. apasa del imediat dupa ce aprinzi pc-u;, intruna. daca nu merge, il stingi il aprinzi si imediat apesi f12. intruna. si fa ce ti-am zis mai sus

| LuciWv explică (pentru PrecizeEveR):

Am apasat si del si ctrl si toate butoanele posibile, NU APARE BIOS-ul doar boot manager dar nu imi da optiunea de schimbare a windows-ului
Este posibil sa fi ars HHD-u sau chip-ul de bios?

| PrecizeEveR a răspuns (pentru LuciWv):

Nu, trebuie sa poti sa il deschizi. dar din meniul ala nu iti apare hard disk? sau hdd? ce scrie in meniu?

| itwentbad a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa reinstalezi windowsul, incearca ca, cand pornesti calculatorul sa dai pe f12 si sa dai boost hardware, daca nu merge dai boot cs sau ubs pe ce ai windowsul si reinstaleaza-l.

| BogdanFlorin1999 a răspuns:

Nu mai este ce a fost odata, nu e ceva foarte greu, daca este asa cum zici tu ca nu iti intra in 'bios' pe placa se va afla o baterie mica rotunda, acea se poate inlocui acasa sau la un service de pc, iar daca problema inca persista si dupa ce ai facut asta lasa-mi un raspuns.