| alin_9439 a întrebat:

De curand ma tot intrebam daca sa folosesc windows xp sau windows 7. Am un laptop Toshiba Satelite c855-12z, 4gb ram ddr3 placa, video de 1 gb (seria radeon) si procesor i3. Nu vreau ca la alegere sa tin cont de aspecat pentru ca nu conteaza foarte mult, vreau sa stiu cu, care dintre aceastea doua laptop-ul meu poate rula cat mai bine si la performanta maxima? Daca se poate sa imi spuneti si "seris" windows xp sp/1/2/3 etc.

Răspuns Câştigător
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Poate rula windows 7. Windows xp are restrictii in materie de sofware si nu merita, avand in vedere ca mai duce si niste jocuri pe el.La momentul de fata win 7 este si stabil, si perfect functional. Daca poti, pune win 7 ultimate, daca nu e perfect si home premium. Pune windows 7 home premium sau ultimate, versiunea pe 64 biti. Windows 8 inca se decide daca e pentru pc sau tableta, iar windows 10 mai are nevoie de timp sa se maturizeze.La anul merge si win 10, dar acum ramai la 7.

| alin_9439 explică (pentru FABULOSUL6000):

Asta e genul de raspuns pe care il cautam si profitand de faptul ca ai raspus, imi poti recomanda si cateva programe de intretinere? Gen Ccleaner/Advance system care etc?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru alin_9439):

In principiu nu, nu recomand.Genul ala de programe fac ce le taie capul si iti fte registri din sistem.Dar, pentru ca eu am gasit unul care nu face asa multe pagube, plus ca ajuta la optimizare. E vorba de glary utilities

http://www.glarysoft.com/

Este putin invaziv si face treaba buna.Dar in principiu cu avg si o defragmentare la 1-2 luni faci treaba, daca mai dai si o scanare cu glary odata pe luna, e arhisuficient.Plus de astea, nu incarca pc-ul cu programe inutile, un desktop curat ca la 4 giga de ram o sa se simta daca ai multe pe desktop, pune in chrome add block si cam atat. Daca mai ai vreo intrebare iti raspund maine.

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cand o sa ai drivere de xp, atunci o sa poti pune si xp, pana atunci pui 7!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate rula orice windows.7 e cel mai bun si imbunatateste performanta pc

| alin_9439 explică (pentru anonim_4396):

Imi dau seama ca poate rula orice windows 7, poate rula si 10, dar ideea e alta, sa ti cont de cum ruleaza, de resursele care le consuma, de cat de greu/usor e sa il intretii, performata mai buna la jocuri etc.
La genul asta de intrebari nu poti raspunde cu un simplu DA/NU intelegi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alin_9439):

Cel mai bun e 7 iti zic si dc. Cele noi gen 8 si 10 sunt vulnerabile la virusi.Cel mai mult consuma 8 si 10 care au cerinte de sistem mai ridicate si pe care nu sunt disponibile prea multe jocuri.Pe windows 7 sunt disponibile toate wi dowsurile actuale.Iar 8 si 10 nu se pot numi windows, dupa mine sunt niste rahaturi.noua interfata e de doi lei.Cu chestia asta...eu trec pe mac.Dar bafta cu 7 e ff bun in jocuri am un pc cu 7 si duce tot.d

| notefree a răspuns:

Xp? Ii batran
Windows xp nu mai are suport Microsoft din 2014 si este vulnerabil da crash la jocuri etc
Windows 7 este perfect pentru laptopul tau
Sper ca te-am ajutat