| NYIcu a întrebat:

De putin timp calcualtorul meu se inchide si se redeschide cand joc Cs:Go.
In idle temperaturile la processor sunt aprox 49-53 iar in Cs:Go (setari pe minim) urca undeva la 69-70 chiar si 72.
Procesor : Intel Core 2 Duo E8400 3.0 Gh soket 775
Placa video : Amd Radeon Hd 6900 Series 1Gb
Ram : 8Gb ddr2 Corsair
Placa de baza : Gigabyte P35-S3G
Pasta Termoconductoare folosita : Pasta silikonowa H 7g
Cooler pe processor : Spire Starflow
Carcasa : RAIDMAX Smilodon Black
Credeti ca pasta sau coolerul sunt cauza acestor temperaturi?
Mentionez ca proceosrul este achizitionat aprox acum 4-5 ani (nu am avut deloc probleme cu el).
Achizitionarea unui paste si a unui cooler nou ar scadea temeraturile in full load macar undeva la max 65 grade?
Aveti si alte sugestii/sfaturi?
Raspunsul care ma va ajuta va primi funda happy Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ceva normal.Calculatorul are un sistem de protecție a procesorului ce oprește pc-ul când temperatura setată din BIOS este depășită. Până cumperi o pasta termoconductoare de calitate, cum e cea de exemplu arctic silver(dar atenție să conțină ioni de argint reali, nu țepe comerciale) poți seta din bios, de la smart fan control ca temperatura de alertă să fie pe cea mai mare posibilă, și de asemenea la profil să setezi pe maximum performance, chiar dacă calculatorul va devenii zgomotos(coolerele pe 775 sunt gălăgioase, dar vei știi precis că va asigura o răcire conformă), asta desigur dacă știi 100% că ai curățat spirele radiatorului conform de praf și ai aplicat corect pasta tremo-conductoare pe procesor, și sau i-ai făcut mentenanța în ultimele 6 luni corect.Succes

| Jipa95 a răspuns:

@matei Sebastian, lasa-te ca vorbesti numai prostii.
@nicu, si eu tot un e8400 detin, si odata mi-a urcat pana la 85 grade celius. Nu este o temperatura chiar ok la tine. Tin sa-ti recomand achizitionarea unei paste termice de calitate ( pe baza de argint ). La mine a functionat de minune, iar temperatura nu depaseste 65 grade in full load asa cum este normal pe cooler-ul stock.
Chiar nu merita un cooler aftermarket cand cel stock cu o pasta buna aplicata pe cpu isi fac treaba de minune. Sa nu uitam si ca temperatura ambientala este mai mare in acest anotimp iar multe dintre componente necisita o aerisire buna.

| NYIcu explică (pentru Jipa95):

Am tinut cont si de anotim si las noaptea geamul la mine in camera deschis iar dimineata la 5-6 dupa 30 min in cs:go tot aceiasi problema cu temperaturile.
M-am gandit sa achizitionez o noua pasta..Cam ce pasta pe baza de argint? Ceva la un pret Ok sti? (un link m-ar ajuta).

| Jipa95 a răspuns (pentru NYIcu):

Ti-o recomand pe asta : http://www.emag.ro/......EH7ZMBBBM/ chiar daca este un pic mai scumpa fata de multe, dar iti ajunge pentru 2 chiar 3 aplicari si este de o calitate foarte buna.
Asta 1 la mana, dar sistemul tau nu trebuia sa se inchida si sa se redeschida doar la temperatura aia a procesorului.
Problema poate veni si de la proasta ventilatie a placii video care de multe ori cand atinge o temperatura de ~100 grade celsius se activeaza protectiile si pc-ul isi da un restart.
De asemenea, iti recomand sa scoti placa video sa o cureti bine de tot, da-i cooler-ul jos dupa ea si aplica un strat foarte subtire de pasta termica pe procesorul grafic. Si ma repet, ofera-i computerului un airlow cat mai bun.
Sunt 99.9% convins ca dupa ce ai facut toate astea nu vei mai intampina vreo problema de overheating, cel putin nu la cpu&gpu.

| NYIcu explică (pentru Jipa95):

Multumesc mult am sa incer sa cumpar aceasta pasta sau ceva asemanatoar cu aceasta pe baza de argint...
Iar placa video din cate am verficat eu in timpul jocurilor nu a deposit niciodata 60-61 grade (am 3 ventilatoare pe palca video)

| MateiSebastian a răspuns:

Computerul isi da restart din cauza temperaturii excesive. Acest model de procesor are o protectie termica ce se activeaza la 72.5 grade celsius.
Pentru a evita astfel de probleme se recomanda un cooler mai capabil.
Poti gasi pe anumite site-uri de specialitate un cooler destul de bun pentru procesorul tau in jurul sumei de 100 de Lei.
De exemplu, acesta are 3 heatpipe-uri cu contact direct cu suprafata Procesorului/ pastei termice, ceea ce ar face fata cu brio procesorului tau ce are un TDP de 65 W.

( http://www.emag.ro/......D7RLJBBBM/ )

| singuraticul90 a răspuns:

Si eu am intampinat aceasta problema cu acelasi tip de procesor, si am schimbat procesorul si merge perfect acum, cauza e temperatura de afara, e prea cald ...si procesorul e prea slabit si se incalzeste prea repede... poti sa dezactivezi protectia din bios sa nu se mai inchida cand ajunge la temperatura limita, dar nu iti recomand sa faci asta..mai bine pune alt procesor ca o sa mearga