| DoctorChucky a întrebat:

Detin un calculator din vara anului trecut, care prezinta o placa de baza Biostar H81MGV3, un procesor Intel Core i3-4160 3.6GHz Socket 1150 Box, o placa video Radeon HD 5450 2GB si 4 GB Ram 1333 Ghz ddr3.
Nu este un sistem puternic, este destul de slabut, dar imi fac treaba cu el. Totusi as dori un mic upgrade, adaugarea a 4 GB Ram ddr3 si schimbarea placii video. Cunostintele mele in informatica/componente pc etc sunt destul de mici asa ca, ce placa video compatibila mi-ati recomanda, avand un buget de 300-400 lei?

3 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Raspunde la urmatoarele intrebari :
- Tu ti-ai facut configuratia?
- Ce sursa are sistemul? ( numele producatorului si modelul )
- Mai poti marii bugetul cu ~120 lei?
- De ce nu ai lasat placa video integrata din procesor, deoarece este mai performanta?
Uite niste teste de performanta :
Integrata : http://bit.ly/2a1jTQk
HD 5450 : http://bit.ly/29ZmT1I

Iti recomand sa mai strangi ~120 lei si sa cumperi acel GTX 750 TI care e best buy.

http://bit.ly/1qCcLSz

Raspunde la intrebari!

| CPAElites a răspuns:

Mai raspunzi?

| suffarstar a răspuns:

Nu iti recomand sa bagi bani in calculatoare. Tehnologia evolueaza in timp ce iti sciu acest mesaj si nu rentabil. Stai linistit, e posibil sa avem schimbari majore pe piata. Investeste in dezvoltarea ta. Ce cumperi azi maine deja e vechi pentru ca apar jocuri cu cerinte tot mai mari. Esti tanar, investeste in ceva care sa iti aduca bani. E un sfat pe care ti-l dau, tu poti face cum doresti, evident.