| JokyGame a întrebat:

este buna aceasta placa video :http://www.pcgarage.ro/......3-128-bit/
pentru gaming, tinand cont ca in PC mai am 6GB ram si 3, 3 ghz pe procesor, procesorul are 4 PCS

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Nu e buna de nimic placa aia, o pocnitoare ce iti va limita cpu-ul.

Fa un efortt pana la asta daca vrei un gaming mai bun. Daca vrei sa joci la low alege gt-ul

http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

| SonicAndrei a răspuns (pentru Gabi05):

Dacă nVidia GeForce GT 630 de 2 GB nu e bună înseamnă că suntem în 2050. Pe placa aia merge GTA 4 pe High, deci e foarte bună. Sigur că pe lângă nVidia Titan de 6 GB e slabă, dar cine are atâția bani? Placa pe care i-ai recomadat-o tu e foarte bună, dar eu i-aș fi recomandat nVidia GeForce GTX 650 pe 192 biți, adică mult mai bună. Acei biți contează și contează și că plăcile nVidia sunt mai bune.

http://www.intend.ro/vc-evga-nvidia-gtx650ti-1gb-boost-01g-p4-3655-kr/

| anonim_4396 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Ati 7750 (cea recomandata de gabi) e net superioara lui gt 630 si costa cu doar 100 de lei mai mult. E slaba, cine judeca o placa video doar dupa aia 2GB isi merita soarta.

Si inca ceva, un joc de acum 5 ani ca GTA 4 e irelevant.

| SonicAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu i-am dat placă de 1 GB, ca tine, doar că eu i-am dat una pe 192 biți de la nVidia - mult mai bună. A ta merge pe 128 biți, la fel ca nVidia 630. Știu și eu că Radeon 7750 e mult mai bună pentru jocuri decât nVidia GT 630, dar nu spune că o placă video bună e slabă doar fiindcă tu ai ceva mai bun. Poate că tu ești milionar și îți permiți calculatoare de 30-40 milioane, dar majoritatea nu își permite.
OK, și să ști că contează și câți GB are. Nu la fel ca placa în sine, dar dacă âți aduc o placă de 6 GB ce zici?

http://www.intend.ro/......-06g-p4-2/

Fiecare cu părerea și bugetul lui, dacă ai bani cumpără, dar nu spune ceva despre ceva dacă nu ai testat acel lucru.

Sfârșit. Hai să nu ne mai certăm. Dacă JokyGame a cumpărat deja Radeonul e foarte bine, dar dacă nu a făcut asta încă îl sfătuiesc să ia nVidia GeForce GTX 650.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Doar mi-am spus parerea, gtx 630 e o placa de jucat minecraft si metin 2 si cateva jocuri mai noi cu detalii pe low. E o placa de buget, nu una pe care sa o pui la un quad core de + 6 gb de rami cum are el.

De asemenea, imi mai spun si parearea asupra faptului ca 7750 si 650 sunt la acelasi nivel, doar ca 650 costa cu 100 de lei mai mult. Si nu, nu am pc de 40 de milioane, am de 16.

| SonicAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu am un i3 cu 6 GB RAM și cu nVidia GeForce GT 630 de 2 GB și mi se pare o placă performantă fiindcă (în primul rând) rulează jocuri de 18 GB pe Mediu, nu pe Low. E de 5 ori mai performant decât ce am avut înainte și decât calculatoarele altor prieteni de ai mei și nu e pentru vechiul Metin 2 ci pentru jocuri mari (GTA 4, Battlefield 3, Crysis 3 etc...). Totuși, „quad core" poate fi și un AMD Athlon II și un Intel Core i7, deci placa asta s-ar putea potrivi excelent (OK, cred că are un AMD FX sau A series).

OK, gabi, care e părerea ta?

| Gabi05 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Ma du-te si invata it iar dupa sa recomanzi.Gtx650 e sub hd7750 sau egala depinde de joc.
Nu biti conteaza ma, poate sa fie si 128bit, atat timp cat ruleaza orice la high.
Daca tu nu ai auzit pana acum de frecventa procesorului grafic/arhitectura/procesorul grafic/optimizari nu mai recomanda.
Ai idee de ce nVIDIA e mai scumpa ca radeon?
Nvidia ofera cuda si physx in plus fata de radeon. Elemente care se folosesc in editare/cad.Dar gtx650 e cam la nivelul unui hd7750.

Gt630 de 2gb, ia tine vram-ul si busul conteaza. Poate imi zici si mie cand folosesti tu 2gb vram.1gb e suficient si pe full hd.

Placa video mai e si ddr3 fata de generatia ddr5 de acum.

Gta 4 la highrolling on the floor Gta 4 e cel mai prost optimizat joc, daca pe hd7850 la high merge cu 32fps, pe gt630 la high merge cu 5 fps.
Gta 4 intampina probleme cu fps si la i5+gtx760-770,da pai la o prapadita de gt630.

Cat despre nVIDIA sunt bune, asta e doar de fanboy

| SonicAndrei a răspuns (pentru Gabi05):

OK, e bine cum ziceți voi... Aveți bani, luați-vă ultimele tehnologii, dar nu le subapreciați celelalte.

| Gabi05 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu subapreciem nimic, doar ca nu e cum zici tu

Uite comparatie

http://gpuboss.com/gpus/Radeon-HD-7750-vs-GeForce-GTX-650

si hd6670 vs gt630

http://gpuboss.com/gpus/Radeon-HD-6670-vs-GeForce-GT-630-PCIe-x8

Gt630 e sub hd6670 care dabia mai poate.

La tine ar fi cam asa
Sapphire Radeon HD7990 6GB DDR5 128bit(in realitate are 2x 384) vs gtx650 2gb ddr5 192bit, evident, tu ai alege gtx650 pentru ca are 192 bit=))

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E praf! Nu joci cu aia decat jocuri vechi. Alea noi le joci pe very low, asta daca ai norocul sa-ti mearga.

Ori iei placa video cu GDDR5 ori nu mai iei.

| Maryan_Stef_P._1993 a răspuns:

E bunicica prietene si eu am placa asta video iti merg destule jocuri pe High dintre care si gta 4, Nfs, etc.
Poti sa ii faci overklock fara probleme o sa mearga foarte bine, dar atentie la temperatura ca se va incinge cam rapid!