| Iunix a întrebat:

Salut TPU! Eu am Windows 7 Ultimate pe 64 biti dar aș vrea să instalez și Kali Linux și să am două sisteme de operare pe același PC. Așa că am mai creat o nouă partiție (A) pe hard disk de 100 GB. Întrebarea mea este, pot să instalez Kali Linux pe noua partiție creată astfel încât să nu fie afectate celelalte partiții și să am două sisteme de operare pe același PC?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este chiar indicat sa instalezi pe alta partitie de cat C:\.

| laurentiu80 a răspuns:

Se poate dar este putin cam dificil. Va trebui sa-ti creezi manual partitiile din cei 100 de gb. Va trebui sa faci o partitie de root unde se va instala Kali, partitii extinse. In linux partitiile au o alta denumire cum ar fi /dev/sda1,/dev/sda2. Eu iti recomand sa-ti instalezi Kali intr-un program de virtualizare, cum ar fi VirtualBox sau VMware.

| change12 a răspuns:

VirtualBox

| Iunix explică (pentru change12):

L-am avut instalat în VirtualBox, dar problema cu această metodă este că nu poți să folosești toate memoria ram disponibilă, tot procesorul, etc. De aceea aș vrea să-l instalez direct în PC ca pe un al-2-lea sistem de operare.

| mihai69 a răspuns:

Poți, dar în afară de ceea ce ți s-a spus deja, ar mai trebui subliniat faptul că pentru ca Linux să ruleze bine, are nevoie și de o partiție de SWAP (de mărime cam de două ori cât RAM ai în PC), care trebuie declarată la instalare.

| Sheldon a răspuns:

Da poti, daca instalezi kali linux sau orice distributie linux pe o alta partitie atunci la pornirea pc-ului o sa iti afiseze si optiunea sa intri in windows

daca cumva nu apare atunci deschizi un Terminal cand ajungi in kali si scrii acolo sudo update-grub

eu am avut cu succes 4 sisteme de operare pe un pc winXP, win7, Linux, MACOSX